4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Novemberben is sikeresek voltunk a kötvénypiacon, hiszen összességében a tervezettnél 40 milliárddal több állampapírt adtunk el még úgy is, hogy volt néhány félresikerült aukció. Ráadásul az ország finanszírozása is olcsóbb lett, még októberhez képest is csökkentek a hozamok. Ugyanakkor az tisztán látszik, hogy a korábban nem ritkán 40-50 bázispontos hozamesések kora lejárt, egyre kevesebbet tudunk faragni a jegyzésekből. Mfor.hu-háttér.

A november újabb sikersztori volt

Idén tavasz óta nem akart olyan kevés állampapírt eladni Magyarország, mint novemberben, de ennek részben egyszeri hatás volt az oka, hiszen a november eleji hosszú hétvége miatt az első aukciót októberre hozták előre, ami meg is látszott az októberi értékesítéseken, ahogy arra már korábban utaltunk. Összességében 385 milliárd forint értékben hirdetett meg aukciókon kötvényeket az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), végül ezt jelentősen túlteljesítve 425 milliárdnyi papír talált gazdára. Vagyis a Standard & Poor's leminősítése nemhogy problémát nem okozott a magyar kötvénypiacon, de utána is sikerrel tudtuk finanszírozni magunkat.

Érdekesség, hogy a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek okozták a legnagyobb csalódást, hiszen a tervezett 200 milliárd forintnál tízmilliárddal kevesebb talált gazdára összesen négy aukción. Pedig korábban rendre a rövid futamidejű papíroknak volt köszönhető a többletkibocsátás nagy része. A 12 hónapos kincstárjegyekkel most sem volt probléma, 35 milliárdos többletkibocsátásukkal ezek a kötvények voltak a november "sztárjai", 95 helyett 130 milliárd forint értékben találtak gazdára.

Az éven túli futamidők esetében 3 éves állampapírból éppen annyi ment el, amennyit az ÁKK betervezett, az ötéves papírok 35 milliárd forintos eladása ötmilliárddal haladta meg a tervet, míg a tízéves kötvények esetében mindkét novemberi aukción sikerült 5-5 milliárd forinttal megemelni a kibocsátást. Vagyis némileg meglepő módon ezúttal nem csak a rövid futamidejű kötvények mentek jól, a novemberi pluszkibocsátás egy részét a leghosszabb papír hozta.


Kifulladni látszik a hozamesés

Az elmúlt hónapokban gyakorlatilag június óta folyamatosan csökkennek a magyar kötvényhozamok, ennek köszönhetően sorra számolhattunk be arról, hogy az egyes papírok jegyzése több éves mélypontra esett vissza. A masszív hozamcsökkenés azonban a novemberi adatok alapján lassan kifulladhat, hiszen ugyan tovább estek a jegyzések az aukciókon és a másodpiacon is, de a csökkenés mértéke elmaradt a korábbi hónapoktól.

A legnagyobb mértékben a 3 éves kötvények hozama esett vissza, ezeket 18 bázisponttal olcsóbban tudtuk eladni, mint az utolsó októberi aukción, a másodpiacon pedig 21 bázispontos volt a hozamcsökkenés. A kincstárjegyek esetében 8-14 bázispontos esés volt megfigyelhető, a hosszabb futamidők esetében azonban már csak néhány ponttal lettek olcsóbbak a magyar állampapírok, a 10 éves kötvény például aukciókon 3 bázispontot, a másodpiacon pedig 6 bázispontot esett vissza októberhez képest.

Korábban a 30-50 bázispontos havi hozamcsökkenések sem voltak szokatlanok, ezért is volt kicsit meglepő a novemberi lassulás. Ez egyrészt a S&P leminősítésének is betudható, másrészt viszont mostanra az 5 és 10 éves papírok kivételével minden kötvény hozama 6 százalék alá került, vagyis lassan jöhet egy kis stabilizálódás, megnyugvás a piacon. Ez persze nem zárja ki azt, hogy a jövőben pozitív hírek vagy a fokozatos kamatvágás hatására tovább csökkenjenek a hozamok, azonban most annyit lehet megállapítani, hogy további impulzusra lenne szükség a jelentős eséshez.

Közben nagyot törlesztettünk

Az idei terven felüli kötvényeladások oka, hogy a kormány így növelni tudja tartalékát, amiből aztán teljesítheti lejáró devizakötelezettségeit. A forintkibocsátásokból származó pénzt a jegybankban váltja át a kabinet devizára. Ennek köszönhető, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) továbbra is a tervezettnél több kötvényt ad el, holott már szeptember közepén teljesült az idei teljes kibocsátási terv 95 százaléka.

November elején teljesítette az állam az idei legnagyobb visszafizetését is, hiszen néhány nap alatt összesen több mint 400 milliárd forintot kellett törlesztenünk az IMF és a magánbefektetőink felé. Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára legutóbbi online fogadóóráján az mfor.hu kérdésére elmondta: a visszafizetések rendben megtörténtek, az MNB-nél levő Kincstári Egységes Számláról vásárolt az állam devizát a jegybanktól, ebből került sor a törlesztésre.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!