3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyengüléssel zárt kedden a vezető távol-keleti részvényindexek többsége, a befektetők a hét második felében várható kulcsfontosságú európai és amerikai eseményekre koncentrálnak. A mai pesszimista nap egyik fő oka a gyenge euró volt, mely az exportra termelő japán cégek profitját csökkenti.

8807 ponton fejezte be a keddi napot a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,7 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értéknél. A hongkongi Hang Seng index eközben 0,59 százalékos mínuszba csúszott vissza a nap második felére, míg a Shanghai Composite egy százalékkal gyengült. 0,24 százalékos eséssel zárt a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon néhány pontos emelkedés volt tapasztalható.

A befektetők megint kulcsfontosságú eseményekre várnak: elsőként szerdán a német alkotmánybíróság dönt az európai mentőalapok sorsáról, melyre hónapok óta vár a piac. Ezt követően magyar idő szerint csütörtök este tartja kamatdöntő ülését a Fed, melyen ismét szóba kerülhet a további monetáris lazítás ötlete, majd pénteken az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácsa tartja soros ülését. Az amerikai tőzsdék tegnap a zárás előtt kezdtek komolyabban gyengülni miután a spanyol kormányfő úgy nyilatkozott, hogy továbbra is fontolgatják a hivatalos mentőcsomag esélyét és bíznak abban, hogy szükség esetén az EU elfogadható feltételeket fog diktálni.

Tokióban elsősorban az exportra termelő vállalatoknak volt rossz napjuk az euró gyengülése miatt, ugyanis számukra ez automatikusan profitcsökkenést jelent. A NEC árfolyama például 0,87 százalékkal esett vissza, a Mitsubishi Motors 3,28 százalékos zuhanást mutatott be, míg a Mazda papírjai 2,08 százalékkal lettek olcsóbbak. A Panasonic 1,66 százalékkal esett vissza azok után, hogy a Moody's két fokozattal leminősítette a céget, így már csak egy szinttel állnak a "bóvli" kategória felett.

A Toshiba kedden jelentette be, hogy megegyezett az amerikai hatóságokkal a korábban ellene indított versenyhivatali vizsgálatról, ennek értelmében a cég 30 millió dollárt fizet, így megússza a komolyabb retorziókat. A Toshiba-részvények a hírre 0,78 százalékot veszítettek.

Hongkongban többek között a kiskereskedelmi szektor volt a nap vesztese: a tisztálkodási szereket gyártó Hengan International Group például 2,18 százalékkal lett olcsóbb, míg a Belle International Holdings szinte hajszálra ugyanekkorát esett a nap második felére.

A nyersanyagszektornak is kimondottan rossz napja volt azt követően, hogy több fontos árupiaci termék jegyzése csökkent. A China Coal Energy például 2,67 százalékot bukott a hongkongi piacon, az Angang Steel 4,6 százalékkal esett vissza, míg a Citic Pacific 1,78 százalékos mínuszban áll a kereskedés második felében. Az olajpapíroknak jobban sikerült a nap, hiszen a Cnooc 1,81 százalékkal, a PetroChina pedig 0,53 százalékkal kapaszkodott tegnapi árfolyama fölé.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!