8607 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,02 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői záróértéknél. A hongkongi Hang Seng 1,49 százalékkal gyengült a nap végére, a Shanghai Composite viszont megúszta 0,32 százalékos lecsorgással. 0,96 százalékkal esett vissza tegnaphoz képest a dél-koreai Kospi, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig 2,44 százalékos mínuszt hozott össze.
A piacokon ismét kezdenek előtérbe az eurózónával kapcsolatos félelmek azt követően, hogy az EU és az IMF pénteken tíz napra felfüggesztette a tárgyalást Görögországgal, mivel a kormány kijelentette, hogy az idén már nem tervez további költségvetési kiigazítást. A nemzetközi szervezetek szerint ebben az esetben másfél százalékkal lenne magasabb a büdzsé hiánya a vállaltnál, ezért most nyomásgyakorlással próbálják rákényszeríteni az újabb megszorításokat a görögökre.
Emellett az is aggasztja a befektetőket, hogy az amerikai kormány 17 nagybankot tervez beperelni, mivel szerintük a cégek nem hívták fel kellőképpen a figyelmet a hitelek kockázataira és a kelleténél jobb minősítéssel adták el jelzálogleveleiket. Emiatt hétfőn Európában is a pénzügyi szektor volt a nap vesztese, a Wall Streeten szünnapot tartottak, így ott egyelőre csak pénteken estek az érintett bankok.
Kedden Ázsiában is folytatódott a pénzügyi szektor vesszőfutása: az HSBC papírjai a nap végére 3,52 százalékot buktak, míg a Sumitomo Mitsui Financial Group 3,31 százalékos mínuszban zárt Tokióban. Az ausztrál tőzsdén a Westpac Banking Corp. 2,2 százalékkal lett olcsóbb.
A bankok mellett az energiaipari vállalatok kerültek nyomás alá, mivel a növekedési félelmek miatt a fekete arany ára is esésnek indult. Az Oil Search Ltd. 2,82 százalékot bukott a nap végére, míg a JX Holdings 2,84 százalékos mínuszban zárt Japánban. A hongkongi Cnnoc 3,32 százalékkal lett olcsóbb, míg a nagy bányavállalatok közül a BHP Billiton 2,2 százalékot bukott, az Aluminium Corp. of China pedig 4,07 százalékot veszített értékéből.
mfor.hu