Csütörtök reggel a West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolaj februári szállítása hordónként (159 liter) 32,59 dollárra esett, ami 2003. decembere óta a legalacsonyabb szint. Az Európára is irányadó észak-tengeri, februári szállítású Brent olaj hordónkénti ára szintén drámai mértékben, 4,85 százalékkal csökkent, 9.30-kor 32,86 dolláros évtizedes mélyponton van.
Elemzők szerint az olajár jelenlegi drámai változása a világgazdaság növekedésének lassuló ütemével, és a kereslet és a kínálat kiegyensúlyozatlanságával magyarázhatók. A nyersanyagárak visszaesése a kínai gazdaság lelassulásával magyarázható, ami az olaj világkereskedelmi árának változására közvetlen kihatással van, ugyanis Kína a világ legnagyobb olajimportőre.
Az olajár változása politikai feszültségekkel is terhelt. A Szaúd-Arábia és Irán között meglévő konfliktus, valamint a legutóbbi észak-koreai sikeres kísérleti hidrogénbomba-robbantás ugyancsak kedvezőtlenül hat az olaj nemzetközi árára, mert a viszályok és a kilátásba helyezett észak-koreai szankciók visszavetik a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC) belüli megegyezés lehetőségét az olaj kitermelésének visszafogásával kapcsolatban.
A nyersolajárak csökkenése elemzői becslések szerint lassan elérheti a 3o dollár alatti hordónkénti értéket is.
Mindeközben itthon a Mol Nyrt. tavaly decembere óta először, bruttó 3 forinttal emeli a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát pénteken, míg a gázolaj ára nem fog változni. Ezzel az emeléssel a 95-ös benzin átlagos ára 325-326 forintra nő, a gázolajé 312-313 forint marad.
mfor.hu