A mostani nyugodt hét egyik legizgalmasabb napja lesz ma, mivel Európában ma közlik a ZEW gazdasági hangulatindexeket, míg a tengerentúlon az infláció szempontjából lényeges termelői árindex jelenik meg délután. A KSH-tól nem várható számottevő makroadat ma, az európai és amerikai hivatalok azonban nem tétlenkednek.
Németországban már reggel megjelent a termelői árindex, mely a vártnál nagyobb áremelkedést mutatott. Havi szinten áprilisban 1,1 százalékkal emelkedtek a termelői árak a várt 0,5 százalék helyett, míg éves szinten 5,2 százalékos volt a drágulás a 4,7 százalékos elemzői konszenzussal ellentétben.
Délelőtt a gazdasági hangulatot jelző ZEW indexek megjelenése várható az eurozónában és Németországban is. Az eurozónában -44,2 pontos értéket várnak az elemzők a márciusi -44,8 pont után, azaz kismértékban javulhat a gazdasági szereplők hangulata. A német gazdaságban komolyabb változásra számítanak: a márciusi -40,7 pont után most -37 pont az elemzői konszenzus.
Délután magyar idő szerint fél háromkor jelennek meg a termelői árindexek az Egyesült Államokban. A szakemberek áprilisra 0,4 százalékos áremelkedést várnak a márciusi 1,1 százalékos drágulás után, míg havi szinten 6,6 százalékra teszik a termelői árak emelkedését. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított termelői árindex 0,2 százalékos emelkedést mutathat havi szinten, míg tavaly áprilishoz képest 2,9 százalékos lehet az áremelkedés.
A termelői árakra azért figyel különösen a piac, mert jelentősen befolyásolhatják az infláció alakulását, a magas termelői árak ugyanis általában beépülnek a fogyasztói árakba is. Az árindex vártnál nagyobb emelkedése tehát emelkedő inflációt jelez, ugyanakkor jó hír az amerikai termelőknek, mert azt mutatja, hogy az árak emelkedése kompenzálja növekvő kiadásaikat.