Sorozatban nyolcadik alkalommal csökkenhet a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma, ha beigazolódnak az előrejelzések az amerikai munkaerőpiaccal kapcsolatban. Mindez arra utalhat, hogy a gazdasági növekedés a második félévben is gyenge lesz, mivel a munkahelyek elvesztése ahhoz vezethet, hogy egyre kevesebbet költenek majd az amerikaiak.
Júliusban 5,7 százalékon állt a munkanélküliség a tengerentúlon, az elemzők többsége ebben nem számít jelentős változásra. A nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma viszont a júliusi 51 ezres csökkenés után újabb 75 ezer fővel eshet vissza az előrejelzés szerint. Mindez azt jelentené, hogy sorozatban a nyolcadik hónapban csökkenne a foglalkoztatás, a munkanélküliség pedig maradna négyéves csúcson.
A lakások elértéktelenedése és a szigorodó hitelezés mellett az amerikaiaknak szembe kell nézniük a munkaerőpiac szűkülésével is - vélik a szakemberek. Ez pedig azt jelentheti, hogy csökkenne a belföldi fogyasztás, ami a gazdaság nagyobb részét adja, így a növekedés is gyenge maradna az év második felében.
Az amerikai hivatalok ma délután magyar idő szerint fél háromkor közlik a munkanélküliségi adatokat. A Bloomberg által készített felmérésben az elemzők szerint 5,5 és 5,9 százalék között szóródtak az előrejelzések, míg a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma 30-150 ezer fővel eshet vissza az elemzők szerint.
A munkahelyek megszüntetésében az autógyárak és a légitársaságok járnak az élen, mivel ezeknek a cégeknek jelentősen nőttek a költségeik a tartósan magas üzemanyagárak miatt. A General Motors például 9000 dolgozójának ajánlotta fel a korkedvezményes nyugdíjazást a hírek szerint, míg a United Airlines 1550 emberétől vált meg augusztusban.
Ha beigazolódik az előrejelzés, akkor az azt jelentené, hogy idén már több mint félmillió munkahely szűnne meg Amerikában szemben a tavalyi évvel, amikor 1,1 millió új munkahelyet hoztak létre a cégek.