2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Annak ellenére, hogy 2015-ben jelentős mértékben emelkedtek az ingatlanárak idehaza, a cseh vagy a szlovén árazás még így is nagyon messze van.

A Deloitte ötödik alkalommal publikálta Ingatlan Index tanulmányát, mely idén 19 országra vonatkozóan elemzi a lakáspiac 2015-ös évét. A tanácsadó cég a tavalyi évre vonatkozóan új vizsgálati fókusszal bővítette elemzését, mely azt vizsgálta, hogy az adott országokban mekkora új ingatlant lehet - az adót és illetéket nem számítva - 200 ezer euróért (circa 62 millió forint) venni.

A legalacsonyabb árazás - valószínűleg nem függetlenül a rubel tavalyi vesszőfutásától - Oroszországban van, hiszen ott átlagosan 276 négyzetméteres ingatlant lehet vásárolni a 200 ezer euróból. Ugyan Magyarországon 2015-ben, különösen a fővárosban és a nagyobb városokban, egyértelműen árnövekedést volt, a közel 62 millió forintból még mindig (majd) kétszer akkora ingatlant (196nm) lehet vásárolni, mint Csehországban (105 nm) vagy Szlovéniában (91 nm). A régió legnagyobb piacán, a lengyelen 181 nm-nyi lakás "jön ki" a 200 ezer euróból.

Annak ellenére, hogy a cseh ingatlanpiac árazása majd kétszerese a magyarénak, mégis hamarabb tudnak saját otthonhoz jutni, ha az átlagkereseteket vesszük alapul. Hazánkban több mint 7 évnyi (7,6) átlagfizetést kell félretennie annak, aki egy 70 m2-es új lakás vásárlására szánja el magát, míg a cseheknél 6,9 évig. Ebből a szempontból a németek vannak a legelőnyösebb helyzetben, hiszen náluk mindössze 3,3 év átlagkeresete elegendő.

A Deloitte szerint a legmagasabb négyzetméterenkénti árak az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Izraelben és Írországban vannak, míg az ingatlanárak 2014-hez képest Írországban és Izraelben növekedtek legjelentősebben: előbbi egy igen kiemelkedő 27%-os, utóbbit pedig 10,8%-os növekedéssel.

Az árazási lista tetején idén is - ahogy az elmúlt évek folyamán permanensen - Közép-London és Párizs áll, ahol 200 ezer euróból mindössze 11 m2-nyi, illetve 19 m2-nyi "ingatlanrész futja".

"Radikális különbségeket látunk a nagy-, illetve fővárosok és a kisebb városok ingatlanárai között. Közép-Londonban például egy átlagos angliai városhoz képest három és félszer kerül többe egy új ingatlan, míg München háromszorosan, Barcelona és Párizs pedig kétszeresen haladja meg az adott országos ingatlanár átlagait.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!