3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A záróárakat látva nyugodt, emelkedő napnak tűnhetett a keddi kereskedés, ám napon belül jelentősen estek az amerikai piacok. A nap végi visszaesés ténye némileg alááshatja azt a pletykát, hogy szerdán bejelentik az európai adósságválságot megoldó csomagot.

A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 146,83 ponttal, azaz 1,33 százalékkal 11190,69 pontra nőtt. Az S&P 500-as mutató 12,43 ponttal, 1,07 százalékkal 1175,38 pontra emelkedett. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 30,14 ponttal, 1,20 százalékkal erősödött és 2546,83 ponton zárt.

Az egy százalék feletti erősödés normál esetben nem kellene, hogy aggodalomra adjon okot, ám napközben Európában és az utolsó óra előttig New Yorkban is olyan hurráoptimizmus uralkodott, hogy ez már-már csalódást jelentő zárás. Az elég valószínűnek tűnik, hogy a kedden megszavazott ingatlanadót követően az IMF hagyja lehívni a korábban jóváhagyott hitelcsomag részletét a görögöknek, ez azonban, ahogy a korábbi hónapok mutatták csupán a probléma elődázását jelenti.

A piaci szereplők abban bíznak, hogy szerdán napvilágot látnak a részletei annak az akciótervnek, mely egyszerre hivatott Görögország (netán Írország és Portugália) helyzetét kezelni, a problémás európai bankokat feltőkésíteni, és a problémákat izolálni, hogy a válság ne terjedjen át az egyébként gondokkal küszködő, de nem teljesen reménytelen országokra (Olaszország, Spanyolország, Belgium). Öröm az ürömben, hogy az eddig kiszivárgott információk alapján a nagy hitelminősítők a mentőcsomag fő finanszírozójának számító Németországot büntethetik, és kilátásba helyezték leminősítését. (Arról nem beszélve, hogy a recessziós kockázatok kezelése még egy multifunkciós szupercsomagtól sem várható el.)

Jelzi a gazdasági helyzet kétélű voltát, hogy a ma publikált amerikai adatok korántsem mutatnak rózsás képet a gazdaságról. Éves szinten a várt 4,4 százalék helyett "csak" 4,1 százalékkal csökkent az amerikai ingatlanárak az S&P/Case-Shiller indexe szerint júliusban. A 20 amerikai régió alapján számított index szerint az előző hónapban éves összehasonlításban 4,5 százalékos volt a csökkenés. Növekedett ugyan, de csak leheletnyit az amerikai fogyasztói bizalom szeptemberben. A várt 46 pont helyett 45,4 pontra növekedett, míg az előző hónapban 45,2 pont volt a mutató értéke, aminél alacsonyabbat legutóbb 2009 áprilisában mértek.

A nap vesztesei a bankpapírok voltak az USA-ban, melyek a hétfői szárnyalást követően kedden számottevő korrekciót mutattak.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!