8655 ponton zárta a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,75 százalékkal maradt el az előző napi értéktől. A hongkongi Hang Seng a kereskedés második felére 0,36 százalékos mínuszba csúszott vissza, míg a Shanghai Composite 0,48 százalékkal esett hétfői értéke alá. Stagnált a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, míg a tajvani piacon 0,11 százalékos lecsorgást láthattunk.
A vasárnapi görög választások kedvezően alakultak, hiszen az európárti Új Demokrácia győzött, és a jelek szerint kormányt is tud majd alakítani, ha talál koalíciós partnereket. Ugyanakkor az új görög kormány várhatóan újra akarja majd tárgyalni a korábbi nemzetközi mentőcsomagot, ami további bizonytalanságokat tartogat. A befektetők azonban már nem emiatt, hanem Spanyolország miatt aggódnak. A tízéves spanyol papírok másodpiaci hozama hetek óta a kritikusnak tartott 6 százalékos szint felett van, tegnap pedig a 7 százalékot is átlépte. Kedd reggel 7,15 százalék körül forogtak a papírok. Szakemberek szerint ezek a hozamok hosszútávon fenntarthatatlanok, vagy az EKB-nak kell majd spanyol kötvényeket venni, vagy pedig mentőcsomagra lesz szüksége az országnak. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy korábban Görögország, Írország és Portugália is hasonló helyzetben fordult a nemzetközi szervezetekhez.
Az európai aggodalmak miatt elsősorban az exportra termelő cégek veszítettek értékükből a Távol-Keleten: a Panasonic például 1,35 százalékkal lett olcsóbb, míg a Canon 1,23 százalékot bukott. A Toshiba papírjai eközben szintén 1,35 százalékkal estek vissza a nap végére. Az autógyártók közül a Mazda 1,89 százalékkal ért kevesebbet, mint tegnap, míg a Honda 1,16 százalékos mínuszba esett vissza.
A pénzügyi szektornak sem volt jó napja: a Nomura egy egyszeri jelentős veszteségleírás miatt bukott 1,8 százalékot, míg a hongkongi piacon az HSBC 0,82 százalékkal lett olcsóbb, a Hang Seng Bank pedig 0,87 százalékos visszaeséssel fejezte be a napot.
mfor.hu