Tovább tart a magyar sikersztori
Januárban 29, februárban pedig 55 milliárddal a terv felett bocsátott ki állampapírokat az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), ezt követte márciusban egy 51 milliárdos túlteljesítés. Vagyis három hónap alatt már 134 milliárd forintnyi pluszforrást sikerült bevonni az eredeti tervekhez képest. Az aukciós adatokból az látszott, hogy márciusban sem lassított az adósságkezelő, hiszen minden esetben eladta legalább az előzetesen meghirdetett mennyiséget, sőt többnyire többletkibocsátás volt.
A rövidebb futamidők közül a hathetes papíroknál érdekesség, hogy a februári három után most csak egy aukciót tartott az ÁKK, ebből talán arra lehet következtetni, hogy kevesebb rövidtávú likviditásra volt szüksége az államnak. Azon az egy aukción a szervezet eladta az előzetesen tervezett 50 milliárd forintnyi papírt.
A 3 hónapos diszkont kincstárjegyek esetében megszokott a keddi aukció, ettől most sem tért el az ÁKK, így a négy aukción összesen a tervezett 200 helyett 215 milliárd forintnyi papírt adott el. A legsikeresebb a március 20-i aukció volt, akkor jött össze a teljes 15 milliárdos többletkibocsátás kétharmada. A 12 hónapos diszkont kincstárjegyekből a három márciusi aukción 25 milliárd forinttal sikerült túlteljesíteni a 135 milliárdos célt, ezzel ez a papír volt a hónap "sztárja".
Az éven túli futamidők közül a 3 éves kötvények esetében 36 helyett 42 milliárdot sikerült kibocsátani márciusban, az ötévesek 3 milliárddal teljesítették túl a 27 milliárdos célt, míg a tízéves papírok 22 milliárd forintnyi eladása 2 milliárddal volt több az előzetesen tervezettnél.
Összességében tehát márciusban 468 milliárd forint értékben hirdetett meg államkötvényeket eladásra az ÁKK, és 519 milliárd forint értékben sikerült értékesíteni. A legtöbb a 3 hónapos diszkont kincstárjegyekből ment el, ezt követték a 12 hónaposok, de ez nem is meglepő, hiszen ebből a két típusból volt a legtöbb aukció.
Súlyos árat fizettünk érte
Az újabb sikeres hónap ellenére ugyanakkor mégsem lehetünk maradéktalanul boldogok a kötvénypiaci folyamatokat vizsgálva, hiszen a hozam minden futamidőn jelentősen emelkedett. Az aukciókon egyedül a 3 hónaposok jegyzése tudott stagnálni, a többi papír esetében 10-36 bázispont közötti emelkedést kellett elkönyvelnie az adósságkezelőnek. A leginkább a tízéves kötvények hozama emelkedett, a hónap utolsó aukcióján elért 8,96 százalékos jegyzés 36 bázisponttal volt magasabb a két héttel korábbinál.
A másodpiacon ennél is fájdalmasabb volt a március, hiszen a rövidebb futamidők esetében 20-30, míg a hosszabbaknál 50-60 bázispontos emelkedés volt megfigyelhető. Ráadásul március végére megértük azt is, amire legutóbb január 24-én volt példa: a tízéves magyar kötvényhozam a másodpiacon 9 százalék fölé emelkedett.
A hozamok alakulása mellett a keresletre sem lehettünk büszkék a márciusi eladásokon, hiszen a hónap utolsó jegyzésén már a három hónapos diszkont kincstárjegyek esetében is tavaly november óta nem látott szintre esett vissza a benyújtott ajánlatok összege.
Szakemberek szerint az IMF/EU megállapodás november óta tartó halogatása bizonytalanítja el egyre jobban a befektetőket, ezért kezdenek türelmetlenné válni, ami érezteti hatását a magyar eszközök árazásában. Ugyanezt támasztja alá az is, hogy március utolsó napjaiban ismét 550 bázispont fölé emelkedett hazánk CDS-felára, mely korábban 480 pontig esett vissza a januári pánikhangulat után.
Beke Károly
mfor.hu