3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az utóbbi napokban csendben teltek a kereskedések a devizapiacon a forint szempontjából, a magyar fizetőeszköz beállt a 260-262 közötti sávba, ahonnan csak ritkán jön ki. A hét második felében az európai jegybankok kamatdöntései megbolygathatják a piacot, legkorábban csütörtök délután lehet jelentősebb elmozdulásra számítani.

Úgy tűnik, hogy a forint megállapodott a 260 körüli szintnél, az utóbbi napokban alig mozdul el innen. A következő két napban nem látszik olyan esemény, ami jelentős hatással lehetne a magyar deviza árfolyamára, csütörtökön viszont a Bank of England és az Európai Központi Bank (EKB) kamatdöntései mozgást hozhatnak a devizapiacra.

Kedden délután 260,95 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, ez kicsivel kevesebb, mint a hétfő esti árfolyam. Az utóbbi napokban bevett forgatókönyv szerint alakul a forint ára: rendre megközelíti, esetleg át is lépi a 262-es szintet, majd erősödni kezd, és visszamegy egészen 260 környékére. Ebből a szűk sávból talán csütörtökön mozdulhat el a magyar deviza.

A dollárral szemben kissé erősödött a forint, kedd délután 205,84-nél állt az amerikai fizetőeszköz árfolyama, míg a svájci frankért 170,65 forintot kellett fizetni.

A hét második felében az európai jegybankok kamatdöntései bolygathatják meg a devizapiacot, csütörtökön kora délután a Bank of England és az EKB is kamatdöntő ülést tart. A brit központi bank magyar idő szerint délután egykor közli majd az ülés eredményét, az elemzők arra számítanak, hogy a jelenlegi 3 százalékról 2 százalékra mérsékli az alapkamatot a bank. Ezzel a szigetország kamatszintje közelíthet az amerikai alapkamathoz, mely jelenleg 1 százalékon áll. A tengerentúlon régóta beszédtéma a befektetők körében, hogy lehet-e még tovább csökkenteni a kamatszintet, hétfőn Ben Bernanke Fed-elnök azt valószínűsítette, hogy nem lesz nulla százalékos kamat, ugyanakkor hozzátette, hogy a jegybanknak vannak egyéb eszközei, hogy felpörgesse a gazdaságot.

A Bank of England legutóbb november elején csökkentette az alapkamatot, akkor a vártnál lényegesen nagyobb mértékű volt a kamatvágás, 4,5 százalékról 3 százalékra mérséklődött a szint. Mindezt akkor az egyre durvuló válság indokolta.

Az Európai Központi Bank esetében jelenleg 3,25 százalék az irányadó ráta, a szakemberek szerint csütörtökön óvatosabb lesz az EKB és csak 50 bázisponttal csökkenti a kamatot 2,75 százalékra. Az európai jegybank nem okozott meglepetést november elején, amikor 50 bázisponttal csökkentette a kamatot, már akkor is látszott, hogy Jean-Claude Trichet és munkatársai jóval óvatosabbak, mint a Bank of England.

A szakemberek szerint az infláció csökkenése mindkét pénzintézet számára lehetővé teszi, hogy csökkentsék a kamatot, emellett a gazdaság felpörgetésének is ez lehet az egyik eszköze a jelenlegi recessziós környezetben.

Ha csütörtökön valamelyik központi bank meglepetést okoz a befektetőknek, akkor könnyen lehet, hogy az a forint árfolyamára is jelentős hatással lesz. Hazánkban jelenleg 11 százalék az alapkamat, miután múlt hétfőn az MNB Monetáris Tanácsa 50 bázisponttal csökkentette a rátát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!