Újabb és újabb mélypontok
Az idei első negyedévben 2444 lakás épült, ez 22,2 százalékkal volt alacsonyabb az előző év hasonló időszakának adatánál - derül ki a KSH csütörtök reggel közzétett statisztikájából. Ezzel az építkezések száma új mélypontot ért el, korábban sosem volt a mostaninál kevesebb lakásépítés egy negyedév alatt, a tavalyi második negyedévben hajszálra ugyanennyi volt a szám. További rossz hír, hogy az építési engedélyek száma is csökken, az idei év első három hónapjában kiadott 2146 engedély 10,5 százalékkal maradt el a tavalyi első negyedévben tapasztalttól, és szintén új mélypontot jelent.
Jelentésében a KSH kiemeli, hogy a visszaesés elsősorban a tavaly kezdődött folyamat folytatásának tudható be, melynek keretében elsősorban a közép-magyarországi építkezések száma esett vissza. Egy évvel ezelőtt még Közép-Magyarországra koncentrálódott a lakásépítések közel kétharmada, és Budapesten volt a legkisebb mértékű az építések számának visszaesése. Az idei év első három hónapjában azonban Közép-Magyarországon volt megfigyelhető a legerőteljesebb csökkenés, ahol az egy évvel korábbihoz képest mintegy felére esett vissza a lakásépítés volumene, s az összes lakásnak csupán az egyharmada épült ebben a régióban. Budapesten a csökkenés még ennél is drasztikusabb: 65 százalékkal kevesebb lakás építését fejezték be, mint a tavalyi év első három hónapjában. A budapesti lakáspiac visszaesése egyébként még egy érdekes folyamatot indított el: továbbra is többségben vannak az egylakásos épületek, melyek a teljes szám több mint felét teszik ki.
Az építési engedélyek terén kedvező fejleményként értékelhető, hogy a zuhanás mértéke csökken, hiszen a tavalyi első negyedév 51 százalékos visszaesése után a mostani 10 százalékos csökkenés lényegesen kedvezőbb. A kiadott új építési engedélyek alapján 1244 lakóépület és 1222 nem lakóépület építését tervezik. A lakóépületek esetében ez 10 százalékos visszaesést, a nem lakóépületeknél 44 százalékos növekedést jelent. A nem lakóépületek közül 40 százalékkal nőtt az ipari, 22 százalékkal a mezőgazdasági és 17 százalékkal a kereskedelmi épületekre kiadott engedélyek száma.
Megugrott Hajdú-Bihar és Szabolcs
A használatba vett lakások földrajzi eloszlását vizsgálva az derül ki, hogy a legnagyobb visszaesés Békés megyében történt, ahol 74,2 százalékkal kevesebb lakást építettek, mint egy éve. Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy a tavalyi 62 után 2012 első negyedévében 16 lakást építettek a megyében. Békés után a második legnagyobb visszaesést Budapest produkálta, a fővárosban 64,8 százalékkal csökkent a használatba vételi engedélyek száma.
A másik véglet Hajdú-Bihar megye volt, ahol 260 százalékkal ugrott meg a lakásépítések száma, a tavalyi 170 után idén 443 lakásra kaptak használatba vételi engedélyt az első három hónapban. Nem sokkal maradt le mögötte Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 248,6 százalékos növekedésével, azonban ez számszerűleg jóval kevesebbet, mindössze 87 lakást jelentett így is.
Magunknak építünk
A statisztikából az látszik, hogy továbbra is elsősorban maguknak építenek az emberek, a 2444 használatba vételi engedélyből 1396-nál természetes személy volt az építtető. Vállalkozások 1006 lakást építettek az első negyedévben, míg az önkormányzatok országosan összesen egy darab lakást építtettek, azt is Budapesten. Az építés célját vizsgálva az derül ki, hogy a használatba vett lakások mintegy felét, 1283 darabot saját célra építettek, 1019 ingatlant értékesítésre, 131-et pedig bérbeadásra szánnak.
Érdekesség, hogy a jelek szerint az üdülők, nyaralók építése már beindult, hiszen a teljes lakásépítési szektor visszaesése mellett ebben a szegmensben már nőtt a használatba vételi engedélyek száma. Üdülőépületekre a tavalyi 54 után idén az első három hónapban 87 használatba vételi engedélyt adtak ki, míg üdülőegységek esetében 98-ról 198-ra nőtt a szám. Az üdülőegységek esetében az építési engedélyek száma is jelentősen megugrott, vagyis további felfutásra lehet számítani, a tavalyi év hasonló időszakában tapasztalt 87 után idén 204 építési engedélyt adtak ki.
Beke Károly
mfor.hu