Az adóreform első alkalommal érinti a lakástulajdonosokat - közölték a döntést követően a pénzügyminisztérium, az adóhivatal, valamint a lakásügyi tárca illetékesei. Kína 1986-ban bevezetett ideiglenes vagyonadója ugyanis nem vonatkozott a ház- és lakástulajdonosokra.
Az adótípus tehát zöld utat kapott, a részeltekről, vagyis hogy mely lakásokra vonatkoztatják, illetve mekkora lesz az adó mértéke, a városok kormányzata dönt majd egyedileg az ingatlanok értékét figyelembe véve.
Az első két "kísérleti" város: Sanghaj és Csungking (Chongqing). Előbbi 0,4-0,6 százalék között állapította meg az új adó mértékét, míg az utóbbi 0,5-1,2 százalék közötti adót szabott meg. A China Business News című lap szerdán már megszellőztette, hogy a 30 milliós Csungkingban várhatóan tíz kategóriába sorolják majd az érintett ingatlanokat.
A kormány az adóval az ingatlanpiacon tapasztalható - egyelőre megállíthatatlan - jelentős áremelkedést, a spekulációs célú lakásvásárlásokat igyekszik visszafogni. A lakásárak növekedésének üteme némileg mérséklődött az utóbbi hónapokban, de a polgárok elégedetlensége miatt a politikai vezetés számára a helyzet továbbra is aggasztó.
A kormány ugyancsak 60 százalékra emelte a második lakás vásárlásakor minimálisan szükséges saját forrás mértékét, ami eddig a bekerülési ár fele volt. A tíz százalékos emeléssel ugyancsak a vásárlási kedvet igyekeznek hűteni.
A központi kormány irányelveket határozott meg, amelyek szerint például a helyi kormányzatoknak a helyi jövedelmi szintekhez igazodó lakásárakat kell elérniük. A piaci viszonyok között nem könnyű feladatról az első negyedév végén kell jelentést tenniük.
A helyi kormányzatoknak szabályozniuk kell azt is, hogy egy ember hány lakás tulajdonosa lehet, s a központi utasítás ezek számát kettőre korlátozza.
Szakértők, már régóta figyelmezetnek az ingatlanbuborék veszélyes méretére Kínában; többen a jelenlegi intézkedéseket is csak átmenetinek tartják, amelyekkel időt lehet nyerni, amíg további elképzelések nem születnek a helyzet hatékony kezelésére.
"Kínának óvatosnak kell lennie az ingatlanbuborék kockázatait illetően" - húzta alá Justin Jifu Lin (Yifu Lin), a Világbank vezető közgazdásza egy pekingi egyetemi szimpóziumon a hét elején. "Alaposan kell tanulmányoznia Japán és Írország példáját, ahol az ingatlanbuborék kipukkadt, és ez pénzügyi válsághoz, gazdasági pangáshoz vezetett" - tette hozzá.
MTI