3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A júniusi 5 százalék után júliusban 5,6 százalékos volt a fogyasztói árak emelkedése, havi szinten pedig 0,8 százalékos volt a drágulás júniushoz képest.

Az infláció már eddig is komoly problémákat okozott az amerikai gazdaságban, a Fed például hónapok óta csapdában van a lassuló növekedés és az emelkedő infláció miatt. A fokozódó inflációs nyomás miatt nincs lehetőség kamatcsökkentésre, hogy felpörgessék a gazdaságot, míg az infláció letöréséhez kamatemelés kéne, de arra sincs esély. Most úgy tűnik, hogy a kivárás politikája sem kifizetődő.

Az infláció tizenhét éve nem volt ilyen magas, mint júliusban, havi szinten az elemzők által vártnál kétszer gyorsabban nőttek a fogyasztói árak. Az emelkedést jórészt az élelmiszer- és energiaárak okozták, de a maginfláció is kicsivel magasbb lett a vártnál.

Az elemzők arra számítottak, hogy júniushoz képest 0,4 százalékkal fognak emelkedni a fogyasztói árak, ehhez képest kimondottan negatív a közölt 0,8 százalékos adat. A Bloomberg által megkérdezett 78 elemző közül még a legpesszimistább is csak 0,7 százalékos emelkedésre számított. Éves szinten 5,2 százalékos inflációt vártak a szakemberek az előző havi 5 százalék után, ezzel szemben 5,6 százalékra gyorsult a pénzromlás üteme.

Az adatközlés előtt az elemzők azt hangsúlyozták, hogy az inflációs nyomás fokozódása egyre nagyobb nyomást helyez a fogyasztókra, várhatóan tovább csökken majd a lakosság fogyasztása, ami az amerikai gazdaság mintegy kétharmadát adja. Ráadásul a magas infláció miatt a Fed várhatóan nem fog megkockáztatni egy újabb kamatcsökkentést, hogy élénkítse a gazdaságot.

Az élelmiszerek és energiaárak nélkül számított maginfláció esetében 0,2 százalékos emelkedést vártak júniushoz képest, éves szinten pedig 2,4 százalékos drágulást valószínűsítettek. Ennél kicsit rosszabbak lettek a közölt számok: havi szinten 0,3 százalékos, éves szinten pedig 2,5 százalékos volt a maginfláció.

Az energiaárak 4 százalékkal emelkedtek júliusban az előző havi 6,6 százalékos növekedés után, tehát most már azt sem lehet egyértelműen mondani, hogy csak a drága olajnak köszönhető a magas infláció. Az üzemanyagok ára 4,1 százalékkal volt magasabb július végén, mint egy hónappal korábban.

Az élelmiszerárak, melyek az inflációban mintegy 20 százalékos súllyal szerepelnek, júliusban 0,9 százalékkal emelkedtek a júniusi 0,8 százalékos növekedés után.

A heti friss munkanélküliek száma is rosszabbul alakult a várakozásnál: a legutóbbi 460 ezres adat után arra számított a piac, hogy 435 ezerrel fog nőni a munkanélküliek száma, ezzel szemben a hivatal 450 ezres emelkedést regisztrált a múlt héten.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!