9698 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,8 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki jegyzésnél. A hongkongi Hang Seng eközben 1,39 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite 0,64 százalékot veszített. 0,91 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést a dél-koreai Kospi, míg a tajvani piacon 1,35 százalékos volt a visszaesés.
A nap legnagyobb vesztesei az energiaszektor papírjai lettek miután pénteken közölték, hogy csökkentek az amerikai olajkészletek, ez pedig a nyersanyag árának csökkenését okozta. Emellett a befektetők a hétvégén kezdődött kínai pártkongresszusra figyelnek, az ország miniszterelnöke már bejelentette, hogy 7,5 százalékra csökkentik az idei növekedési előrejelzést és 4 százalékos inflációs célt határoznak meg.
Hongkongban a pénzügyi szektor képviselői is nyomás alá kerültek a hét elején: az HSBC papírjai 1,42 százalékkal estek vissza, míg az Industrial & Commercial Bank of China 2,49 százalékkal lett olcsóbb. Eközben a Ping An Insurance Group 3,7 százalékot veszített értékéből a kereskedés második felére.
A technológiai szektor szereplői közül a Sony 3,32 százalékkal lett olcsóbb Tokióban, míg a Panasonic 2,16 százalékot bukott, az Advantest pedig 3,03 százalékkal ért kevesebbet, mint pénteken. A Tokyo Electron 3,53 százalékkal lett olcsóbb miután a cég a nyitás előtt bejelentette, hogy megveszi a svájci Oerlikon Group napelem-üzletágát. A Mitsubishi 1,04 százalékkal lett olcsóbb miután sajtóhírek szerint a cég csökkenti kisautóinak gyártását a várttól elmaradó eladások miatt.
A csökkenő nyersanyagárak is éreztették hatásukat a tőzsdén: a Jiangxi Copper 3,81 százalékot veszített, míg az Angang Steel 4,33 százalékkal lett olcsóbb. Az energiaszektorban a China Oil & Gas Group 2,63 százalékos gyengülést mutatott, míg a japán Inpex Corp. 2,09 százalékos mínuszban zárt. Ausztráliában a BHP Billiton 0,84 százalékot veszített értékéből, a Rio Tinto pedig 1,27 százalékkal esett vissza.
mfor.hu