8896 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,37 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értéknél. A hongkongi Hang Seng a kereskedés második felére 1,67 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite 1,83 százalékos mínuszban zárt. 1,19 százalékkal gyengült a nap végére a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 0,8 százalékos volt a lecsúszás.
A rossz hangulat egyrészt a pénteken megjelent amerikai munkaerőpiaci adatoknak köszönhető, melyek szerint júniusban a várt 100 ezer helyett mindössze 80 ezer új álláshely keletkezett a tengerentúli gazdaságban. Emellett tovább rontotta a befektetők hangulatát, hogy Ven Csiapao kínai miniszterelnök a hétvégén úgy nyilatkozott: az ország ingatlanpiacának válsága várhatóan nem fog a közeljövőben véget érni. Ezek után nem meglepő, hogy az ingatlanfejlesztők lettek a nap legnagyobb vesztesei.
A China Overseas Land & Invesment árfolyama például 3,14 százalékkal esett vissza, míg a Sino Lanbd 3,61 százalékkal lett olcsóbb péntekhez képest. A főleg Hongkongra fókuszáló Hang Lung Properties 3,36 százalékkal gyengült a nap második felére.
A gazdasági növekedéssel kapcsolatban a kínai kormányfő kiemelte: stabil maradhat a növekedési ráta, de továbbra is komoly lefelé ható nyomás mutatkozik. Emellett ma reggel jelent meg a júniusi inflációs adat, mely éves szinten a májusi 3 százalék után 2,2 százalékos pénzromlási ütemet mutatott, vagyis felgyorsult a defláció folyamata. A gazdaság botladozása és az alacsonya infláció miatt a szakemberek többsége további monetáris lazításra számít a kínai hatóságoktól.
Tokióban az exportra termelő vállalatok szerepeltek rosszul azt követően, hogy a jen ismét erősödött az euróval szemben. A Sony árfolyama például 2 százalékkal esett vissza, míg az Advantest 6,46 százalékkal gyengült, a Honda pedig 3,14 százalékot bukott.
A fentiek mellett a nyersanyagpiaci részvényeknek volt rossz napjuk: az Aluminium Corp. of China például 4,43 százalékkal ért kevesebbet, mint pénteken, míg a China Coal Energy 3,64 százalékos mínuszba csúszott vissza. 4,9 százalékkal esett az Angang Steel miután a cég profitwarningot adott ki, a menedzsment szerint az alacsony acélárak miatt csökkenhet a cég első féléves profitja.
mfor.hu