3p

Rosszul kezdték a hetet a vezető távol-keleti részvényindexek, melyek kivétel nélkül jelentős mínuszban zártak. Az ok egyrészt a pénteken megjelent gyenge amerikai munkaerőpiaci adat, másrészt pedig a kínai ingatlanpiac helyzetével kapcsolatos borús kilátások.

8896 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,37 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értéknél. A hongkongi Hang Seng a kereskedés második felére 1,67 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite 1,83 százalékos mínuszban zárt. 1,19 százalékkal gyengült a nap végére a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 0,8 százalékos volt a lecsúszás.

A rossz hangulat egyrészt a pénteken megjelent amerikai munkaerőpiaci adatoknak köszönhető, melyek szerint júniusban a várt 100 ezer helyett mindössze 80 ezer új álláshely keletkezett a tengerentúli gazdaságban. Emellett tovább rontotta a befektetők hangulatát, hogy Ven Csiapao kínai miniszterelnök a hétvégén úgy nyilatkozott: az ország ingatlanpiacának válsága várhatóan nem fog a közeljövőben véget érni. Ezek után nem meglepő, hogy az ingatlanfejlesztők lettek a nap legnagyobb vesztesei.

A China Overseas Land & Invesment árfolyama például 3,14 százalékkal esett vissza, míg a Sino Lanbd 3,61 százalékkal lett olcsóbb péntekhez képest. A főleg Hongkongra fókuszáló Hang Lung Properties 3,36 százalékkal gyengült a nap második felére.

A gazdasági növekedéssel kapcsolatban a kínai kormányfő kiemelte: stabil maradhat a növekedési ráta, de továbbra is komoly lefelé ható nyomás mutatkozik. Emellett ma reggel jelent meg a júniusi inflációs adat, mely éves szinten a májusi 3 százalék után 2,2 százalékos pénzromlási ütemet mutatott, vagyis felgyorsult a defláció folyamata. A gazdaság botladozása és az alacsonya infláció miatt a szakemberek többsége további monetáris lazításra számít a kínai hatóságoktól.

Tokióban az exportra termelő vállalatok szerepeltek rosszul azt követően, hogy a jen ismét erősödött az euróval szemben. A Sony árfolyama például 2 százalékkal esett vissza, míg az Advantest 6,46 százalékkal gyengült, a Honda pedig 3,14 százalékot bukott.

A fentiek mellett a nyersanyagpiaci részvényeknek volt rossz napjuk: az Aluminium Corp. of China például 4,43 százalékkal ért kevesebbet, mint pénteken, míg a China Coal Energy 3,64 százalékos mínuszba csúszott vissza. 4,9 százalékkal esett az Angang Steel miután a cég profitwarningot adott ki, a menedzsment szerint az alacsony acélárak miatt csökkenhet a cég első féléves profitja.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!