8526 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,23 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai záróértéknél. A hongkongi Hang Seng a nap második felére 0,68 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite 0,2 százalékos lecsorgást mutatott. 0,39 százalékos mínuszban zárt a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, míg a tajvani piac felfelé lógott ki a sorból 0,55 százalékos erősödésével.
A mai gyengüléssel egyébként az ázsiai piacok sokat buktak: a hongkongi index például 13 százalékot veszített májusban, vagyis az összes idei emelkedését semmissé tette egy hónap alatt. A japán piac mintegy 11 százalékkal esett vissza egy hónap alatt, míg a dél-koreai és az ausztrál indexek körülbelül 8 százalékot buktak.
Szakemberek szerint az újabb gyengülés annak volt betudható, hogy a befektetők egyre kisebb része hisz abban, hogy Spanyolország meg tudja oldani problémáit mentőcsomag nélkül. A spanyol kormány azonban eddig mindig elutasította a felvetést, hogy az Európai Uniótól kellene segítséget kérnie, ráadásul mérete miatt sokkal nehezebb lenne kihúzni a bajból, mint Görögországot, Írországot vagy Portugáliát.
Az európai problémák miatt az euró tovább gyengült, szerda délutánra az 1,24-es szint alá esett a dollárral szemben. Szokás szerint az exportra termelő japán vállalatoknak okozott ez problémát, ugyanis ők bevételük jelentős részét az európai piacokon realizálják. A Pioneer például 2,62 százalékkal esett vissza a nap végére, míg az Advantest 3,8 százalékot bukott. A vártnál gyengébb áprilisi ipari termelésről szóló adat a japán építőiparra volt rossz hatással, a Komatsu emiatt 2,44 százalékkal esett vissza, a Hitachi Construction Machinery pedig 2,14 százalékot esett.
A többi exportorientált ázsiai cég is nagyot bukott: a Samsung papírjai 2,5 százalékkal lettek olcsóbbak, az LG 3,1 százalékot veszített, míg a Li & Fung 4,49 százalékkal, a Prada pedig 3,63 százalékkal esett szerdai árfolyama alá.
mfor.hu