10 746 ponton fejezte be a kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,2 százalékkal volt magasabb a hétfői értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,76 százalékkal visszaesett, a Shanghai Composite pedig 0,02 százalékos felfelé araszolást mutatott. 0,2 százalékos lecsorgással zárt a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig 0,42 százalékos emelkedés volt megfigyelhető.
A kínai hatóságok kedden közölték a januári inflációs adatot, mely szerint az év első hónapjában 4,9 százalék volt a pénzromlás üteme. Ez elsősorban a 10,3 százalékkal dráguló élelmiszereknek volt köszönhető. Az adat magasabb a decemberi 4,6 százaléknál és közelít a novemberi 5,1 százalékhoz, ami több mint kétéves csúcsot jelentett.
Az elmúlt hónapokban már elég gondot okozott a kínai infláció a piacoknak, az ország jegybankja már háromszor emelt az alapkamaton és többször megnövelte a bankok kötelezően előírt tartalékrátáját, hogy hűtse a gazdaságot és megakadályozza buborékok kialakulását. A befektetők azonban attól tartanak, hogy ezek az anti-inflációs lépések lassítják majd a kínai gazdaság robosztus növekedését.
A 4,9 százalékos januári inflációs adatot mégsem kell nagyon sötéten látni, hiszen az elemzők többsége ennél is magasabb értéket várt, sokan 5,5 százalék közelébe gyorsuló drágulási ütemmel számoltak. Éppen ezért most arra számítanak, hogy a további monetáris szigorítás talán nem lesz annyira agresszív, mint korábban tartottak tőle.
mfor.hu