9555 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,69 százalékkal maradt el a hétfői záróértéktől. A hongkongi Hang Seng eközben 1,36 százalékkal gyengült, a Shanghai Composite viszont kilógott a sorból 0,31 százalékos javulásával. 1,55 százalékot bukott a nap végére a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, míg a tajvani piacon 1,66 százalékos volt az esés.
Elsősorban az aggasztotta a befektetőket, hogy a japán hatóságok ötösről hetesre emelték a riasztási fokozatot a sérült fukushimai atomerőműben, ilyen magas riasztásra az 1986-os csernobili katasztrófa óta nem volt példa. A hetes fokozat elvileg azt jelzi, hogy a balesetnek hosszútávú következményei lehetnek, a japánok azonban mindenkit igyekeznek megnyugtatni. Azzal érvelnek, hogy csak tizedannyi radioaktív víz szivárgott ki, mint Csernobilban, és a hosszútávú hatások is leginkább a környéken éreztethetik hatásukat.
A japán atomerőmű katasztrófája mellett a pesszimizmust erősítette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn megjelent legfrissebb előrejelzése, melyben csökkentették többek között az amerikai és a japán gazdasági növekedésre vonatkozó prognózisukat. Az amerikai gazdaságtól 2,8 százalékos, Japántól pedig 1,4 százalékos növekedést várnak a szervezet szakemberei.
Ráadásul a tegnap indult amerikai gyorsjelentési szezon első fecskéje, az Alcoa is a vártnál gyengébb számokat tett közzé. Az amerikai kereskedés végén esett is 3 százalékot a részvény, majd Ausztráliában a cég egyik partnere, az Alumina is majdnem 5 százalékkal gyengült napközben.
Az elmúlt napokban sok bosszúságot okozó olajár most kismértékben csökkent, de korai lenne még fellélegezni. A Brent jegyzése kedd reggel 122,80 dolláron állt, míg a WTI hordónkénti ára 108,43 dollár volt.
mfor.hu