3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokáig úgy tűnt, hogy csütörtökön végre pozitív napja lesz a pesti tőzsdének, azonban nem sokkal a zárás előtt Veres János pénzügyminiszter bejelentette, hogy a válság miatt újratervezik a költségvetést, ez pedig meghozta a zuhanást a tőzsdére. A BUX végül 7,11 százalékkal zárt szerdai értéke alatt, az utolsó fél órában meredeken zuhant az index. Az OTP a végén 14,33 százalékkal zárt szerdai értéke alatt.

A nap első felében kicsit megnyugodni látszottak a piacok, a nemzetközi részvényindexek is a pozitív oldalon nyitottak, így joggal gondolhattuk, hogy végre a BUX is felfelé tarthat. Egészen délután négyig nem is volt komoly baj, akkor azonban ismét beszakadt az index, és meg sem állt komoly mínuszokig. A befektetők így reagáltak arra a bejelentésre, hogy a Pénzügyminisztérium áttervezi a költségvetést a válság miatt.

A BUX végül 15 015 ponton zárt a nap végén, ez 7,11 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai értékénél. A részvényforgalom ma átlagosnak volt mondható, a kereskedés végére 25,7 milliárd forint cserélt gazdát. Az OTP a nap első felében jelentős, 8-9 százalékos pluszban is volt, a végére azonban ismét nagyot bukott a bankpapír. Délután 3855 forintot értek a cég részvényei, ez 5,56 százalékkal maradt el a szerdaitól. Így a hét első négy napjában már több mint 45 százalékkal lettek olcsóbbak a részvények.


A Mol sem tudott felfelé indulni, az olajcég papírjai 3,81 százalékos esés után 12 505 forinton zártak, míg a Magyar Telekom 0,69 százalékos erősödéssel 725 forintig ment fel.

A gyógyszerpapírok felemás napot zártak: az egis ugyanúgy 11 700 forintot ért, mint szerdán, a Richter viszont a zárás előtt beszakadt, 9,69 százalékkal zárt szerdai értéke alatt, 28 900 forintba kerültek a cég papírjai a végén.

A zárás előtti utolsó percekben komoly vérengzés indult be a parketten, több százezer OTP-papírt tettek be eladásra, lényegében öt perc alatt gyengült 10 százalékkal a bank. Pontos hírek egyelőre nincsenek arról, ki volt a nagy eladó, de várhatóan ezek után az OTP-nek ismét meg kell szólalnia, hogy elkerülje a még nagyobb pánikot. Négy nap alatt értékük majdnem felét elbukták a részvények a Budapesti Értéktőzsdén.

A részvényárfolyamok zuhanásához hozzájárulhatott, hogy Veres János pénzügyminiszter délután bejelentette: újratervezik a magyar költségvetést a válság miatt, különösen a növekedési és az inflációs adatokat kell újraszámolni.

A forint hullámzó teljesítményt nyújtott ma, napközben 249-ig erősödött a magyar deviza, délután azonban a tőzsdével együtt zuhanni kezdett, fél öt után már 253,72-nél állt az árfolyam.

Európában napközben pluszban voltak a mutatók, délután azonban szintén esésbe kezdtek, a magyar tőzsde zárásakor már csak kismértékű pluszban voltak. A tengerentúli indexek erősödéssel kezdtek, majd szintén lefelé indultak, a BÉT zárásakor már jórészt mínuszban voltak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!