9002 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,15 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,08 százalékkal kapaszkodott feljebb, míg a Shanghai Composite 0,09 százalékos pluszban volt a kereskedés második felében. 0,54 százalékkal erősödött a dél-koreai Kospi, míg a tajvani piacon 0,52 százalékos volt a javulás.
Az utóbbi hónapok csökkenése után januárban ismét emelkedett a kínai infláció, ez bizonytalanította el a piacokat. Öt hónap alatt a korábbi 6,5 százalékról 4,1 százalékra csökkent az áremelkedés üteme, januárra azonban 4,5 százalékra emelkedett. Szakértők egyetértenek abban, hogy a januári adatnak köszönhetően egyelőre nem várható további monetáris lazítás a kínai jegybank oldaláról. Ugyanakkor többen úgy vélik, hogy a mostani megugrás a kínai újévvel kapcsolatos januári átmeneti fogyasztásélénküléssel magyarázható, így az csak átmeneti lesz.
A kínai infláció mellett továbbra is a görögök adósságproblémái borzolják a befektetők kedélyeit. Ugyanis ha márciusig nem sikerül megállapodni egy újabb mentőcsomagról, akkor elkerülhetetlenné válik az államcsőd a kötvénylejáratok miatt. Egyelőre a görög pártok sem tudnak egyezségre jutni a nemzetközi szervezetek által kért megszorítások ügyében, az idő pedig egyre fogy.
A kínai adat elsősorban a bankok és az ingatlanfejlesztők részvényeire volt rossz hatással: a Cheung Kong Holdings 1,77 százalékot esett, a Bank of Communications 1,86 százalékot bukott, míg a Bank of China papírjai 0,59 százalékkal lettek olcsóbbak. Az ausztrál piacon a nyersanyagcégeknek volt rossz napjuk, a BHP Billiton 1,56 százalékkal gyengült, a Fortescue Metals Group pedig 0,74 százalékkal esett.
Tokióban az ipari megrendelésekről jött ki gyenge adat, a várt 5 százalék helyett 7,1 százalékkal esett decemberben éves szinten a megrendelésállomány. A hír hallatán a Hitachi Construction Machinery részvényei 1,38 százalékkal estek vissza, míg a Kawasaki Heavy Industries 1,36 százalékot veszített.
mfor.hu