5p

A magyar államadósságra nyilvántartott, "Ba1" szintű besorolással azonos osztályzatot állapított meg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) novemberben kibocsátott átváltható kötvényére hétfőn a Moody's Investors Service.

Az MNV november 6-án jelentette be, hogy a piacon lévő, 833 millió euró össznévértékű, 4,4 százalékos kamatozású, 2014-ben lejáró, Richter Gedeon-részvényekre átcserélhető kötvényeket visszavásárolja és helyettük új kötvényeket bocsát ki.

A vagyonkezelő 903,8 millió euró értékben bocsátott ki 2019-ben lejáró, Richter-részvényekre, vagy a részvények értéke alapján meghatározott készpénzre átcserélhető új kötvényeket. Az értékesítésből befolyó pénz finanszírozza a lejáró kötvények visszavásárlását. A Moody's ezt a kibocsátást osztályozta hétfőn a magyar szuverén adósbesorolással azonos minősítéssel. A "Ba1" - a befektetési ajánlású sávtól egy fokozattal elmaradó - magyar államadós-osztályzatra a cég leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tart érvényben.

A hitelminősítő az MNV-kötvény osztályzásához fűzött elemzésében megerősítette a "Ba1" szuverén minősítéshez alapul vett megfontolásait, amelyeket a magyar gazdaságról összeállított, novemberben kiadott éves országjelentésében részletezett. A Moody's megismételte, hogy Magyarország negatív kilátású "Ba1" államkötvény-osztályzata a magyar gazdaság korlátozott középtávú növekedési lehetőségeit tükrözi, és azt, hogy a cég véleménye szerint a magyar gazdaság növekedési korlátai valószínűleg megnehezítik a magyar kormány számára a jelentős adósságteher csökkentését.

A Moody's szerint ugyanakkor ezt olyan hitelképességi erősségek ellensúlyozzák, mint a magyar gazdaságban felhalmozódott vagyonérték, Magyarország európai gazdasági és pénzügyi integrációja, valamint a túlnyomórészt külföldi tulajdonú bankrendszer, amely korlátozza a magyar kormányra háruló esetleges jövőbeni jótállási kötelezettségek kockázatát.

A cég szerint hitelminősítési szempontból az első számú kihívás a magyar gazdaság korlátozott középtávú növekedési potenciálja, amelyet olyan strukturális tényezők terhelnek, mint a gyenge demográfiai mutatók, a térségi összehasonlításban alacsony foglalkoztatási ráta, és a rossz beruházási klíma.

A bruttó állóeszköz-beruházások rátája csak mostanában fordult pozitív tartományba, miután 17 egymást követő negyedévben zsugorodott. Ez részben a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai környezet kedvezőtlen hatását tükrözi - áll a Moody's elemzésében. A cég hitelminősítői szempontból a gyengeségek közé sorolja a bankszektorban folyó, hitelforrás-szűkítő hatású, jelentős ütemű mérlegalkalmazkodási folyamatot és a bankok alacsony nyereségességét is, mivel a Moody's szerint ezek a tényezők sem használnak a gazdasági növekedésnek.

A hitelminősítő a magyar gazdaság előtt álló kihívások között említi a magas államadósság-rátát, amely a cég 2013-ra szóló becslése szerint a hazai össztermék (GDP) 80 százalékán lesz. Ez az adósságráta meghaladja a Moody's által a Magyarországéhoz hasonló államkötvény-besorolással nyilvántartott szuverén adósok államadósság-rátáját - hangsúlyozza hétfői elemzésében a hitelminősítő.

A ház szerint jóllehet a magyar államadósság-ráta stabilizálódott, a következő néhány évre valószínűsíthető pályája azonban bizonytalan, mivel a magyar gazdaság alacsony növekedéssel jellemzett, elhúzódó időszakban jár. Mindemellett a gazdaság jelentős refinanszírozási igénye és a külső adósság magas aránya - a devizaadósság és a nem rezidens befektetők kezén lévő hazai adósság egyaránt - kiteszi a gazdaságot a befektetői hangulat változásainak - áll a Moody's elemzésében.

A hitelminősítő ismét jelezte, hogy lefelé ható nyomást gyakorolhat a magyar államkötvény-besorolásra, ha gyengülne a magyar gazdaságpolitikai döntéshozók elkötelezettsége a GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalék alatt tartása iránt, és/vagy ha olyan intézkedések születnek, amelyek a Moody's által jelenleg vártnál jelentősen rosszabb növekedési pályát idéznek elő.

Emellett olyan esetleges gazdaságpolitikai döntések is lefelé ható nyomásnak tehetik ki a magyar államadós-osztályzatot, amelyek negatívan érintik a bankszektort, és így hatással lennének a növekedési környezetre - hangsúlyozza hétfői elemzésében a hitelminősítő.

A Moody's közölte ugyanakkor, hogy fontolóra venné a besorolás kilátásának stabilizálását, ha a magyar gazdaságban ismét robusztus növekedés kezdődne, amely tartósan lefelé haladó pályára állítaná az államadósság-rátát.

Más nagy londoni házak szerint mindazonáltal a kockázati és a reálgazdasági mutatók javulása alapján nem megalapozatlanok azok a magyar kormányzati vélemények, amelyek szerint a hitelminősítőknek javítaniuk kellene a magyar adósosztályzatokat is.

A BNP Paribas közgazdászai kiemelték, hogy a magyar befektetési eszközök kockázati felárai jelentősen csökkentek az elmúlt hónapokban a gazdasági alapmutatók erősödésével párhuzamosan. E folyamatok alapján valószínűsíthető Magyarország felminősítése, de a hitelminősítők előbb várhatóan meg akarnak győződni a magyar gazdaságpolitika hosszabb távú hatékonyságáról. Így "valamelyest optimistának" tűnik az a várakozás, hogy Magyarország már jövőre visszakaphatná befektetési ajánlású minősítését, arra azonban "tisztes esély" van, hogy 2015 végéig ez megtörténik - jósolták a BNP Paribas elemzői.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!