Az elemzők előzetesen azt várták, hogy a decemberi 9,4 százalékól 9,5 százalékra emelkedik majd a munkanélküliségi ráta. A 9 százalékos adat egyébként 2009 áprilisa óta a legalacsonyabb. A 36 ezer új munkahely viszont az elmúlt négy hónap legrosszabb adata, ebből is látszik, hogy ellentétes folyamatos játszódtak le az amerikai munkaerőpiacon.
Az ellentmondást jól mutatja az amerikai hatóságok két felmérése is: az egyik szerint több mint félmillió korábban munka nélkül lévő ember talált állást, ezért csökkent a munkanélküliségi ráta, egy másik felmérés azonban a munkahelyek számának minimális emelkedését mutatta.
Az Equilor véleménye szerint a mostani adatközlés ismét megerősíti, hogy egyre kevésbé ad megbízható képet az amerikai munkaerőpiacról a hónap elején megjelenő kimutatás, ugyanis rendszeresen hajtanak végre benne visszamenőleges módosításokat, statisztikai és egyéb korrekciókat, amelyek révén teljesen összemérhetetlenek az adatok a korábbi kimutatásokkal. Annyi azonban egyértelmű, hogy az elmúlt két évben a Fed monetáris politikája nem volt képest gatyába rázni a munkaerőpiacot. Ahhoz, hogy érdemi gazdasági növekedésről lehessen beszélni, havonta tartósan 300 ezer feletti új munkahelyre lenne szükség, amelyhez képest jóval alacsonyabb számokat láthattunk az utóbbi hónapokban.
mfor.hu