9206 ponton fejezte be az utóbbi évek egyik legmozgalmasabb hetét a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,72 százalékkal volt magasabb a csütörtöki záróértéknél. Eközben a hongkongi Hang Seng 0,55 százalékot javított, a Shanghai Composite pedig 0,42 százalékkal kapaszkodott feljebb. Optimista volt a hangulat Dél-Koreában is, a Kospi index 1,13 százalékkal erősödött tegnapi értéke fölé, míg a tajvani tőzsde vezető mutatója 1,35 százalékot javított.
Péntekre virradóra állapodtak meg a világ vezető hatalmai arról, hogy beavatkoznak a devizapiacon a japán jen gyengítése érdekében. A múlt pénteki földrengés után az ország fizetőeszköze történelmi rekordra erősödött, az árfolyam mélypontja 76 körül volt, majd csütörtökön 79 körül oldalazott. Az intervenció után péntek reggelre 81,77-ig gyengült a jen a dollárral szemben.
A beavatkozásra azért volt szükség, mert a katasztrófa sújtotta japán gazdaságnak csak további nehézséget jelentett a túl erős nemzeti deviza, az exportra termelő iparágak esetében ugyanis jelentősen csökkentette volna a profitot, ha a jen tartósan erős marad. A Bank of Japan már napok óta próbálta gyengíteni a jent, most azonban a G7-országok is besegítettek, aminek a jelek szerint meg is lett az eredménye.
Japán mellett továbbra is Líbia aggasztja a befektetőket azt követően, hogy csütörtök éjjel az ENSZ Biztonsági Tanácsa elfogadta a légtérzárra és a légi bombázásra vonatkozó javaslatot. Ennek értelmében napokon belül megkezdődhet a líbiai diktátor csapatainak bombázása, a franciák és a britek a hírek szerint minél előbb lecsapnának, Németország viszont az esetleges következményektől tartva tartózkodott a szavazáson.
mfor.hu