2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétvégén három állam - Belgium, Hollandia és Luxemburg - közösen 11,2 milliárd értékben fektettek be a Fortisban, miután a múlt héten megrendült a befektetők bizalma a tőzsdén.

A legnagyobb belga pénzügyi cég a múlt hét végén kezdett komoly zuhanásba a részvénypiacon, a cég papírjai 35 százalékkal estek vissza, miután a befektetők aggódtak, hogy érzékenyen érinti majd a bankot az ABN Amro 24,2 milliárd eurós felvásárlása. Belgium, Hollandia és Luxemburg összesen 11,2 milliárd euró értékben vettek tulajdonrészt a cég üzletágaiban, ezzel próbálják megmenteni a csődtől a vállalatot.

A hétvégén jelentették be, hogy Belgium 4,7 milliárd eurót fizet a Fortis belga banküzletágának 49 százalékáért, Hollandia ugyanekkora részt vesz a hollandiai üzletágból 4 milliárd euróért, míg Luxemburg 2,5 milliárd eurót fizet a kisebbségi tulajdonrészért a Fortis luxemburgi divíziójában.


A Fortis a legnagyobb európai vállalat, mely bajba került a hitelválság miatt. A gondot az okozta, hogy a belga cég korábban megvette a holland ABN Amro-t, a befektetők most attól tartanak, hogy a 24,2 milliárd eurós üzlet miatt bajba kerülhet a Fortis. Mostantól ugyanis a belga vállaltnak kell fedeznie az ABN Amro veszteségeit is, így elképzelhető, hogy nem tudja majd megemelni alaptőkéjét.

A Fortis most azt tervezi, hogy eladja tulajdonrészét az ABN Amro lakossági üzletágában, a lehetséges vevőt azonban egyelőre nem nevezték meg. A belga cég tavaly a Royal Bank of Scotlanddal és a spanyol Banco Santanderrel társulva vette meg a holland pénzügyi céget 72 milliárd euróért.

Úgy tűnik, hogy a hitelválság Európában is elkezdi szedni áldozatait, ennek első jele lehet a Fortis válsága. A brit Bradford & Bingley bank szintén gondban van, csak állami segítséggel tud megmenekülni, míg a legújabb hírek szerint a német Hypo Real Estate is egyre nagyobb válságba kerül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!