A legnagyobb belga pénzügyi cég a múlt hét végén kezdett komoly zuhanásba a részvénypiacon, a cég papírjai 35 százalékkal estek vissza, miután a befektetők aggódtak, hogy érzékenyen érinti majd a bankot az ABN Amro 24,2 milliárd eurós felvásárlása. Belgium, Hollandia és Luxemburg összesen 11,2 milliárd euró értékben vettek tulajdonrészt a cég üzletágaiban, ezzel próbálják megmenteni a csődtől a vállalatot.
A hétvégén jelentették be, hogy Belgium 4,7 milliárd eurót fizet a Fortis belga banküzletágának 49 százalékáért, Hollandia ugyanekkora részt vesz a hollandiai üzletágból 4 milliárd euróért, míg Luxemburg 2,5 milliárd eurót fizet a kisebbségi tulajdonrészért a Fortis luxemburgi divíziójában.
A Fortis a legnagyobb európai vállalat, mely bajba került a hitelválság miatt. A gondot az okozta, hogy a belga cég korábban megvette a holland ABN Amro-t, a befektetők most attól tartanak, hogy a 24,2 milliárd eurós üzlet miatt bajba kerülhet a Fortis. Mostantól ugyanis a belga vállaltnak kell fedeznie az ABN Amro veszteségeit is, így elképzelhető, hogy nem tudja majd megemelni alaptőkéjét.
A Fortis most azt tervezi, hogy eladja tulajdonrészét az ABN Amro lakossági üzletágában, a lehetséges vevőt azonban egyelőre nem nevezték meg. A belga cég tavaly a Royal Bank of Scotlanddal és a spanyol Banco Santanderrel társulva vette meg a holland pénzügyi céget 72 milliárd euróért.
Úgy tűnik, hogy a hitelválság Európában is elkezdi szedni áldozatait, ennek első jele lehet a Fortis válsága. A brit Bradford & Bingley bank szintén gondban van, csak állami segítséggel tud megmenekülni, míg a legújabb hírek szerint a német Hypo Real Estate is egyre nagyobb válságba kerül.