2p

A japánok nagy menetelése megtörni látszik. Az eredeti terv az volt, hogy elkezdik ezerrel nyomtatni a pénzt, ettől beindul az infláció, ennek hatására lesz bérnövekedés, megcsinálnak egy csomó strukturális reformot, saját erőből fellendül a gazdaság, és ekkor ki lehet igazítani a költségvetést, a hatalmas államadóssághegyet meg majd lassan megeszi az infláció.

Nem hangzott rosszul, a világ befektetői meg is vették ezt a sztorit, és a japán jen árfolyama 80 környékéről 105-ig ment a dollárral szemben pár hónap leforgása alatt, miközben a részvényindex duplázott. Most azonban úgy tűnik, hogy homokvárra épült a fellendülés.

A strukturális reformok nem nagyon látszanak, s valódi eredmény csak a jen gyengülése volt, ami némi inflációt generált ugyan, ám mivel ezt nem követte a bérek emelkedése, ezért az elkölthető lakossági jövedelmek nem nőttek, hanem csökkentek. Ráadásul az ÁFA-emelése újabb csapás a fogyasztókra, és a legrosszabb történik velük: magasabb árakkal szembesülnek, de nincs több pénz a zsebükben. S ez még mind nem elég: még a legnagyobb kereskedelmi partnerüknek számító kínai gazdaság is gyengülőben van, és a dollár is  igencsak erőtlen mostanában.

Úgy néz ki, hogy sok spekulatív pénz ugrott rá a sztorira, és most egyre kényelmetlenebb az egész. Nem feltétlenül lesz így, de egyáltalán nem lennék meglepve, ha hirtelen beerősödne a jen, ahogy ezek a pozíciók lezárásra kerülnek, s ezzel párhuzamosan 1-2 ezer pontot esne a tőzsdeindexük.

A világgazdasági fellendülésre jelenleg a legnagyobb veszélyt Ázsia jelenti: mind Kína, mind Japán olyan potenciális veszélyforrás, amely komoly félelmeket generálhat. Ha azonban megvalósulna a fent vázolt forgatókönyv, akkor ez valószínűleg gyors cselekvésre ösztönözné a japán gazdaságpolitikusokat, s ez azt jelenti, hogy egy agresszív jenerősödés és Nikkei-árfolyamesés kiváló vételi lehetőséget teremthetne a japán, de valószínűleg (a sokkhatások miatt) az amerikai részvénypiacon is.

Egyébként kisebb mértékben Európával kapcsolatban is az az érzésem, hogy a "kilábal a vén kontinens a válságból" sztorira sokan rámozdultak, de ilyen erős euró, gyenge, még mindig meg nem tisztult bankrendszer és a feltörekvő országok gyengélkedése közepette meg van az esélye annak is, hogy az európai fellendülés igen vérszegény lesz.

Zenei aláfestés:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!