Tegnap eleinte olyan hírek terjedtek el, hogy a demokraták és a republikánusok már mindenben megegyeztek, a kongresszus a napokban szavazhat a kormány tervéről. Később aztán kiderült, hogy mégsem ilyen egyszerű a dolog, néhány képviselő ugyanis ellenáll, az ő elutasításuk akár az egész terv kudarcát is jelentheti.
A képviselők ma ismét találkoznak, hogy tárgyaljanak a terv részleteiről, mivel a virginiai Eric Cantor vezette csoport továbbra is elutasítja a kormány elképzeléseit. Az ügy súlyát jelzi, hogy az amerikai történelemben még sosem volt példa a tegnapihoz hasonló tárgyalásra, amikor a két elnökjelölt, az elnök, a kongresszus vezetői és a kormány képviselői ültek le egy asztalhoz.
Tovább erősítette a bizonytalanságot, hogy tegnap a tengerentúli tőzsdék zárása után bejelentették, hogy a Washington Mutual csődbe ment, majd még az éjszaka folyamán megvette a céget a JP Morgan 1,9 milliárd dollárért. Ez volt az amerikai történelem legnagyobb bankcsődje. A hír hallatán lefelé indultak a határidős indexek és az európai részvénypiacok is.
"Remélem, hogy a válság nehezén már túl leszünk, ha a kongresszus megszavazza a 700 milliárdos csomagot" - nyilatkozta a Bloombergnek Stephen Roach, a Morgan Stanley ázsiai vezérigazgatója. "A kormány feladata, hogy megállítsa a válságot, mielőtt katasztrófába fordul" - tette hozzá.
A republikánusok egy része a kormány által kidolgozott csomag helyett egy olyan alternatívát szorgalmazna, melynek keretében a jelzálog-fedezetű értékpapír-biztosításokat vennék meg a cégektől adócsökkentéssel kedvező feltételek mellett. A kormány viszont elutasította ezt a tervet, egyelőre Bush elnök is kitart a 700 milliárdos mentőakció mellett.