Az amerikai IndyMac jelzáloghitelező vagyonát zárolta az Egyesült Államok felügyelete a múlt hét végén, miután a betétesek szinte megrohanták a cég irodáit és 1,3 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki. A kaliforniai székhelyű IndyMac hétfőn aztán újra kinyitott, de már a pénzügyi felügyelet irányítja a céget. Azaz lényegében csődbe ment a hitelintézet, de az állami beavatkozásnak köszönhetően talán sikerül megmenteni a betétesek pénzének egy részét. Az IndyMac a tavaly kezdődött hitelválság legjelentősebb áldozata, az Egyesült Államok második legnagyobb ellenőrzött takarékintézete.
Az IndyMac vesszőfutása akkor kezdődött, amikor június végén Charles Schumer New York-i szenátor megkérdőjelezte a vállalat életképességét. A betétesek ezt követően pánikszerűen menekítették ki a pénzüket a cégből. A szakemberek szerint a legnagyobb probléma az volt, hogy a bank nem kért semmilyen dokumentumot, mely igazolta volna a fizetőképességet a hiteligényléskor. A hónap elején az IndyMac befagyasztotta a kölcsönök folyósítását, több embertől megvált, de ez sem segített.
A hírek szerint az amerikai pénzügyi felügyelet most azt tervezi, hogy kilencven napon belül értékesíti a vállalatot. 1984 óta nem volt példa arra, hogy egy hasonlóan nagy bank csődbe menjen az Egyesült Államokban.
A Fox televízió honlapjának híre szerint a vállalat csődje miatt akár 100 ezer ügyfél is elveszítheti befektetett pénzének egy részét. Az IndyMac teljes betéti vagyonát 19 milliárd dollárra becsülik, a hírek szerint ebből most 1,9 milliárd dollár került veszélybe. A bankkal már korábban is gondok voltak, az elemzők megemlítik, hogy főleg a lakásárrobbanás idején szedte meg magát a pénzintézet. Amikor aztán a hitelválság miatt esni kezdtek a lakásárak, akkor az IndyMac is fokozatosan esett vissza. A csőd után az állami felügyelet igyekezett mindenkit megnyugtatni: a 100 ezer dollár alatti betéteket továbbra is beváltják, csak a nagyobb pénzzel rendelkező ügyfelek kerülhetnek bajba.