3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

1,5%-os növekedést produkált év/év alapon a magyar gazdaság, negyedéves szinten pedig NEM NŐTT. Magyarország már most csúszik a recesszióba. De mitől is lenne növekedés?

A belső kereslet hitel híján (megy a deleveraging ezerrel, plusz a CHF is óriás teher az ország nyakán) teljesen eltűnt, az állam valamit stimulál, de olyan rossz struktúrában, hogy az növekedést nem generál, a 1,5%-nyi növekedést gyakorlatilag a külső kereslet hozta. Ha nem lenne óriási exportboom Magyarországon akkor mély recesszióba esnénk. Tehát ha jövőre nem lesz külső kereslet, akkor mély recesszióba fogunk esni. Hiszen mi lesz 2012-ben? A kormány nem tud majd stimulálni, sőt valószínűleg megszorításra lesz szükség, a lakosság fizeti továbbra is hatalmas terheit, tehát fogyasztani nem tud, a nemzetközi kilátások pedig egyáltalán nem bíztatóak, így onnan sem számíthatunk semmi jóra.

Az egyetlen logikus következtetés, hogy jövőre (akár igen komoly?!) recesszió lesz Magyarországon is, amire a kormányzat egyáltalán nincs felkészülve, kénytelenek lesznek további megszorításokat és adóemeléseket bevezetni. 2012 nagy rejtélye, hogy ki kapja majd ezeket az "egyszeri, ideiglenes", úgymond szolidaritási adókat a nyakába.

A gyenge magyar kilátások kapcsán talán még érdekes megnézni a BUMIX index grafikonját, amely a kis- és közepes magyar tőzsdei cégek árfolyamalakulását mutatja be.

Az index 2004-ben 1000 körüli értékéről 2007-ben 3600-ig emelkedett, majd a 2008/9-es összeomlásban 1300-ig esett. Ezután 2200-ig erősödött 2010-11-ben, azonban az utóbbi hónapokban rendkívül gyenge volt, s már a BUX esés előtt sokhónapos minimumokon volt, megelőzve annak összeomlását. Mára 1500 pontra esett, megközelítve a 2009-es aljat, miközben a BUX azért attól még messze van. Miért érdekes ez? A hazai kis-közepes részvényekből gyakorlatilag a 2007-es eufória-csúcs óta áramlik ki a tőke, egyre kevesebb elemző foglalkozik velük, az értékelések egyre kedvezőbbé válnak. Ha ez a medvepiac még valóban csak most kezdődött, akkor a BUMIX valószínűleg jóval a 2009-es mélypont alá esik, és a kispapírok rendkívül olcsóvá fognak válni (már ha marad egyáltalán belőlük). Valószínűleg ebben az esetben igen komoly sokévre szóló vásárlási lehetőségek lesznek ezekben a részvényekben, az érték itt fog képződni. Ez azonban csak egy vízió, a valóság egyelőre az, hogy a tőke láthatóan menekül ebből a szegmensből és valószínűleg rossz hírek esetén még további, komoly esések lehetnek itt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!