5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt napokban ismét felerősödtek a magyar pénzintézet esetleges terjeszkedési terveiről szóló hírek, a menedzsment is bevallotta, hogy két bankkal konkrét tárgyalások is folytak, de végül nem sikerült megállapodni a vételárban. Így is maradt még elég potenciális célpont, a hírek szerint akár kisebb bank is szóba jöhet. Mfor.hu-háttér.

Vennének, de nem ennyiért

Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese a hétvégén úgy nyilatkozott két román lapnak, hogy a magyar bank továbbra is akvizíció révén növelné piaci részesedését délkeleti szomszédunknál. Vagyis az OTP nem mondott le arról a tervéről, hogy egy másik romániai pénzintézetet megvásároljon annak ellenére, hogy az RBS és a Banca Carpatica akvizíciójára irányuló tárgyalások sikertelenül végződtek. Wolf szerint ez annak tulajdonítható, hogy a két bank tulajdonosai "túlértékelték az eladási árat".

Az OTP olyan bankot szeretne venni, amelynek alacsony a refinanszírozási igénye, fizetőképes ügyfelekkel rendelkezik, amit nagyon nehéz találni – mondta Wolf. Leszögezte: most nem folytatnak tárgyalásokat senkivel egy esetleges akvizícióról, de nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy az év második felében újból tárgyalóasztalhoz ülnek. A Bursa című lap szerint az OTP korábban csak nagyobb bankot lett volna hajlandó felvásárolni, de most a vezérigazgató-helyettes nyilatkozata szerint készek egy kisebb pénzintézet akvizíciójára is, amennyiben ez jó minőségű, és ezáltal növelhetné az OTP piaci részesedését Romániában. Vagyis a fentiek alapján a magyar banknak viszonylag konkrét elképzelései vannak arról, mit szeretne venni, azonban azt eddig nem sikerült az általa kívánt áron megszerezni.

Melyik bankok jöhetnek szóba?

"Egy évvel ezelőtt, amikor a romániai terjeszkedés először szóba került, három konkrét célpontja volt az OTP-nek a hírek szerint: a Banca Romaneasca, Credit Europe Bank Romania és az RBS Romania" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére Kuti Ákos, az Equilor elemzője. A fentiek közül az RBS esetében már az OTP is elismerte, hogy tárgyaltak, de nem sikerült megegyezni az árban, a másik két bankkal azonban eddig nem boronálták össze komolyabban a pénzintézetet.

A Banca Romaneasca többségi tulajdonosa a görög National Bank of Greece, mely 89 százalékban birtokolja a román pénzintézetet, emellett az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak (EBRD) van 10,2 százalékos részesedése a cégben. A bank mérlegfőösszege jelenlegi árfolyamon számolva bő másfél milliárd euró. Mindez azért érdekes, mert mindenképpen olyan bankot érdemes nézni, mely az OTP 4,5 milliárd eurós szabad likviditása mellett nem túl nagy.

A Banca Romaneasca jelenleg 134 fiókkal rendelkezik Románia-szerte, ez kicsivel több, mint az OTP Romania 100 fiókból álló hálózata. A bank 2010-ben 27 millió lej (mintegy 1,8 milliárd forint) veszteséget ért el.

Érdekesség, hogy az OTP 2003-ban egyszer már harcban volt a Banca Romanesasce megvételéért, akkor azonban a privatizáció során végül a görögök vehették meg a pénzintézetet.

Az elemző által említett másik román pénzintézet a Credit Europe Bank Romania, mely egy török tulajdonú holland cég leányvállalata. Ennek mérlegfőösszege szintén 1,5 milliárd euró körül van, 2010-ban 2,2 millió eurós veszteséget termelt a cég. A Credit Europe Banknak 84 fiókja van Romániában. Ez a pénzintézet elsőre talán kevésbé illik az OTP portfóliójába, mivel elsősorban fogyasztási hitelek és hitelkártyát terén aktív, azonban a magyar bank a közelmúltban ezekben a szegmensekben ért el komoly eredményeket előbb Oroszországban, majd Ukrajnában is, tehát nem zárható ki, hogy a román piacon is valami hasonló stratégiában gondolkodnának.

A fentiekhez hasonló méretű a több mint egymilliárd eurós mérlegfőösszeggel rendelkező Citibank Romania, illetve Wolf László nyilatkozata alapján nem zárható ki, hogy a kisebb bankok körében is szétnéz az OTP. Ez utóbbi csoportban a hírek szerint eladósorban van az ATEbank Romania, mivel a görög tulajdonos szeretne kivonulni a román piacról. A kis bank mérlegfőösszege 2010-ben 387 millió euró volt, vagyis kisebb, mint az OTP jelenlegi román leánybankja. Hasonló méretű az MKB Bank leányvállalata a délkeleti szomszédunknál, mely szintén nyíltan vevőre vár, a hírek szerint a német BayernLB legkésőbb 2013-ban szeretné nyélbe ütni az üzletet.

Miért olyan fontos a terjeszkedés?

"A jelenlegi egy-két százalékos piaci részesedés mellett az OTP számára nem kifizetődő fenntartani romániai leánybankját, ezért olyan fontos immár egy éve, hogy növeljék részesedésüket. Ezzel kapcsolatban a bank menedzsmentje valószínűleg minden lehetőséget megvizsgált" - véli Kuti Ákos.

Az Equilor elemzője hozzátette: ugyan az OTP-menedzsment hivatalosan sosem erősítette meg, de valószínűleg megvizsgálták annak lehetőségét is, hogy a jelenlegi helyzetben kivonuljanak a román piacról. Ugyanakkor szerinte nagyon rossz üzlet lett volna a bank számára néhány évvel az akvizíció után a jelenlegi helyzetben otthagyni a román piacot. A terjeszkedési lehetőségekkel kapcsolatban Kuti kiemelte: vannak ugyan eladó bankok, de a tulajdonosok nem akarnak kényszerből eladni a jelenlegi nyomott árakon, ezért lehet, hogy egyelőre nem találkoznak az eladói és a vevői igények.

Beke  Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!