5,2 százalékos gyengülés után 2470 ponton zárt ma reggel a kínai Shanghai Composite index, ez több mint másfél éves mélypont. Főleg a légitársaságok, a textilipari cégek és az olajfinomítók vezették az esést, a három tőzsdén jegyzett légitársaságból kettő például 10 százalékkal gyengült, majd a szabályoknak megfelelően beszüntették a kereskedésüket.
A kínai kormány hétfőn reggel jelentette be, hogy a termelői árak júliusban 10 százalékkal emelkedtek a tavalyi év hasonló időszakához képest, ez 1996 óta a legnagyobb drágulás. Júniusban 8,8 százalékos volt éves szinten az emelkedés, a termelői árak meglódulása azért különösen negatív, mert a legtöbb esetben előre jelzi az infláció emelkedését is. Az emelkedést jórészt a tartósan magas energia- és nyersanyagárak indokolják, a drágulás várhatóan begyűrűzik majd a fogyasztói árakba is.
A rossz gazdasági kilátások miatt a kínai befektetők hangulata is visszaesett, attól tartanak, hogy az Egyesült Államokban és Európában tapasztalt visszaesés utoléri Ázsiát is. A múlt héten sok elemző még abban bízott, hogy a pekingi olimpia kezdetével elindulhat egy rally a kínai piacon is.
A dollár erősödése a kínai jüannal szemben arra ösztönözheti a befektetőket, hogy csökkentsék azokat a befektetéeiket, melyek a nemzeti valutában vannak. A szakember szerint nehéz előre jósolni, de az sem elképzelhetetlen, hogy a befektetéseket kivonják Kínából emiatt.