3p

Március óta a 266 forintos euróárfolyamról 246-ig erősödött a magyar fizetőeszköz, hosszabb távon viszont a régiós devizák jobban szerepeltek a forintnál is.

A Concorde azt vizsgálja legújabb elemzésében, hogy az utóbbi hetekben mitől indulhatott szárnyalásnak a magyar fizetőeszköz, miközben a részvénypiacon továbbra sem kellenek senkinek a magyar papírok. Az állampapírok piacán is az eladók vannak többségben, így a forint szárnyalása egyedi jelenség.

A forint erősödésével együtt nem csökkentek az állampapír-hozamok, a külföldi befektetők február eleje óta nettó eladók az állampapírpiacon. A hozamgörbe jelenleg hasonlóan pesszimista az eurózónás csatlakozásunkkal kapcsolatban, mint volt másfél éve.

Az elmúlt két hónapban a magyar kamatfelár hasonlóan a lengyelhez, konszolidálódott, viszont jóval magasabb szinten, mint amaz. A forint erősödése sem a kötvényekben, sem pedig a tőzsdei részvényekben nem okozott vételi kedvet, ezért maradhattak izoláltak a hozamok az árfolyamtól. Az árfolyam erősödését sok korábban kinyitott short pozíció bezárása váltotta ki, amelyek a korábbi spekulációs nyomás "visszarendeződését" jelenthetik. További speciális probléma a kötvények esetében, hogy a nyugdíjpénztári részvénysúly emelés kötvény-eladási hullámokat generált, és eleddig a keresleti oldal nem tudott felnőni a feladathoz, hiába a kötvényaukciókon meghirdetett mennyiség visszafogása.

A forint további erősödése felé mutathat, hogy az idei év eddig jól sikerült a magyar mezőgazdaságnak, ráadásul a szektor termelése jórészt exportra megy, így ez közvetlenül befolyásolja a forint árfolyamát. A mezőgazdaságnak köszönhetően úgy tűnik, hogy a gazdasági növekedés is magasabb lehet a vártnál, az optimista elemzők akár 2,5 százalékos bővülést is elképzelhetőnek tartanak a tavalyi 1,3 százalék után.

A másik pozitívum, hogy az ország külkereskedelmi mérlege tavaly nyár óta egyensúlyban van, hasonlóra pedig a kilencvenes évek eleje óta nem volt példa.

Negatív irányba mutathat a még mindig alacsony gazdasági növekedés, a bizonytalan költségvetési politika, a magas infláció és a világgazdasági nehézségek. Ahhoz tehát, hogy egy komolyabb bull elinduljon a piacon, ami a részvénypiacot is magával rántaná, az alábbiak kellenének: a kimért költségvetési politika folytatása; egy jó inflációs adat, amely a kamatemelési ciklus végét is kijelölhetné; és nem utolsósorban további megnyugvás a nemzetközi pénzügyi piacokon - írja a Concorde elemzője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!