5p

Valahogy az az érzésem, hogy 2011 olyan év lehet, mint 2005 vagy 2007. Az előző években az emberek nem hittek a részvényekben, a 2003-as mélypont óta csak követték, hogy azok lassan felfele mennek, majd amikor még tovább mentek, végül maguk is elhitték. Rally van!

Részvények. Igen, rally van immáron lassan 2 éve egyhuzamban részvényben, kockázatos kötvényben. A volatilitás (kivéve talán az államkötvény és devizapiacon) nagyon alacsony lett, és ez köztudottan kedvez a kockázatos befektetéseknek. Az emberek most már lassan két éve követik ismét, hogy a részvények, menetelnek, de sokan még nem fektettek be. A 2008-as beszakadás hatása még erősen a fejekben van/volt, hasonlóan a 2001-2003-as krízishez. Lehet, hogy 2011 egyértelműen a részvények éve lesz, nem úgy mint az idei? Idén a kockázatos junk és emerging market vállalati kötvények ismét 13-15%-ot hoztak, mely jól összevethető a részvényekkel.

Vessünk egy pillantást az alábbi ábrára! Egyértelműen látszik, hogy még soha sem volt ennyire kedvező az LBO és M&A klíma, mint most. Olcsó a refinanszírozás, a részvények "nem drágák". Véleményem szerint, jövőre ismét az M&A lesz a téma, ami a részvénypiacokat megtámaszthatja, és sok egyedi részvényt felfele hajthat.

Adózás utáni hitelköltség (befektetési kategória) és a nyereséghozam alakulása

A 2007-2008-as csúcsok, a fejlett piacokon (nézzük itt most a DAX-ot vagy az S&P-t) kb 15%-ra vannak a mostani szintektől. Idén ezek a piacok 13-17%-ot hoztak, azaz elvileg jó eséllyel elképzelhető a régi csúcsok elérése! Például a német gazdaság második fiatalkorát éri: csökkennek a megtakarítások, nő a belső fogyasztás, a kapacitáskihasználtság és a foglalkoztatás és az euró is gyengülőben, ami hajtja az exportot. Ez egy jó set-up, hogy a DAX alulról karcolja a 8000-t. Az én favoritom jövőre az osztrák piac. Az ATX igen sokban le van maradva a DAX-tól, a technikai kép sem rossz, sok papír is kitörőben van. Egy jó részvényesi évben, akár 20% is benne lehet.

Mielőtt még azonban telepakolnánk a portfóliónkat részvényekkel, egy jó nagy adag óvatosságra intő jel van. Bár a karácsonyi értékesítések szinte mindenhol 3-5 százalékkal nőttek, a lakossági bizalmi index az USA-ban váratlanul jelentősen zakkant decemberben. Emellett ott vannak az eurózóna perifériaországai, a kínai kamatemelés és várható hatásai, a már most csúcsokat döngető nyersanyagárak és Brazília. Ez a piac idén nem csinált semmit, mindezt annak ellenére, hogy lakossági és vállalati hitelnövekedés 20%-os, a munkanélküliség alacsonyabb, mint az USA-ban, Németországban vagy éppen hazánkban, és a gazdasági növekedés 7 százalék körüli. Ez egy intő jel lehet az EM piacok "pihenésére". Brazília véleményem szerint túlpörgött, mint sok más EM ország is. (Brazíliában egyébként egy középszintű bank, a Banco Panamericano majdnem bedőlt.) Az az érzésem, ezek az EM országok is a klasszikus "nyugati" utat járják be a masszív hitelexpanzióval. Amíg ez jól megy (lásd USA: 1980-2000 és 2003-2008), addig repülnek a részvénypiacok.

Nyersanyagok is olyanok, mint a részvénypiacok. Az arany, platina kicsit más, mert annak van egy biztonsági kereslete a rossz időkben, de a többi egyértelműen nagyon technikai. A réz piacán a londoni raktárkészlet nagy részét (3,5 milliárd dollár) egyetlen cég birtokolja, na vajon merre mennek az árak kedves shortosok? A búza, kukorica jövőre is drága marad, és még tovább is mehet a rossz időjárás miatt. Oroszország már most kijelentette, hogy jövőre is igen korlátozott lesz az exportja.

Az amerikai, német államkötvényeknek lehet még pár rossz hónapjuk, azonban valahol lassan már elérik a fair árukat. Az infláció egy kicsit megugorhat jövőre (benzin, gyümölcs, zöldség) és egy pozitív részvénypiac további hozamemelkedéseket hozhat. A maximum, ami szerintem benne van, hogy a 10 éves USA kötvények a 4%, míg a harminc éves kötvények a 5%-ot alulról megközelíthetik. Ekkor azonban a részvényeknek legalább kellene 10%+-t csinálni, hogy a lakáspiac további nyaklása (a hitelek jelentősen drágulnak) ellensúlyozva legyen pozitív vagyonhatással. A FED ellődözte patronjait. Egy újabb monetáris gyengítés, további államkötvények visszavásárlása, már szinte a hírfolyamba sem kerülne. Gyorsan hozzászoktak a piacok.

A jövő év pozitív meglepetése a hazai részvénypiac lehet, melyet messziről kerülnek és emiatt jól le van maradva (részben egyértelmű okokból). OTP 6000 felett ismét, a Mol 23000 környéke, stb.

Összefoglalva: a trendek a részvénypiacokon még mindig felfele mutatnak, bár az értékeltség nem mondható olcsónak. Elég sok elemzést olvastam, hogy ki mit vár jövőre a napokban: a konszenzus a fejlett piacok túlteljesítését várja a fejlődőkkel szemben és természetesen a részvényeket súlyozza mindenki felül. Ennek megfelelően, mivel sok eszközallokátor olvassa ezeket, vélhetően emelkedő piacokkal számolhatunk az év elején. Én is követem majd még a trendeket, de csak óvatosan, hiszen mindez nagyon technikai alapú, amíg a háttérben Portugália, Spanyolország, az önkormányzatok adósságproblémája, az USA munkanélkülisége és sok EM-gazdaság túlfűtöttsége áll.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!