Részvények. Igen, rally van immáron lassan 2 éve egyhuzamban részvényben, kockázatos kötvényben. A volatilitás (kivéve talán az államkötvény és devizapiacon) nagyon alacsony lett, és ez köztudottan kedvez a kockázatos befektetéseknek. Az emberek most már lassan két éve követik ismét, hogy a részvények, menetelnek, de sokan még nem fektettek be. A 2008-as beszakadás hatása még erősen a fejekben van/volt, hasonlóan a 2001-2003-as krízishez. Lehet, hogy 2011 egyértelműen a részvények éve lesz, nem úgy mint az idei? Idén a kockázatos junk és emerging market vállalati kötvények ismét 13-15%-ot hoztak, mely jól összevethető a részvényekkel.
Vessünk egy pillantást az alábbi ábrára! Egyértelműen látszik, hogy még soha sem volt ennyire kedvező az LBO és M&A klíma, mint most. Olcsó a refinanszírozás, a részvények "nem drágák". Véleményem szerint, jövőre ismét az M&A lesz a téma, ami a részvénypiacokat megtámaszthatja, és sok egyedi részvényt felfele hajthat.
A 2007-2008-as csúcsok, a fejlett piacokon (nézzük itt most a DAX-ot vagy az S&P-t) kb 15%-ra vannak a mostani szintektől. Idén ezek a piacok 13-17%-ot hoztak, azaz elvileg jó eséllyel elképzelhető a régi csúcsok elérése! Például a német gazdaság második fiatalkorát éri: csökkennek a megtakarítások, nő a belső fogyasztás, a kapacitáskihasználtság és a foglalkoztatás és az euró is gyengülőben, ami hajtja az exportot. Ez egy jó set-up, hogy a DAX alulról karcolja a 8000-t. Az én favoritom jövőre az osztrák piac. Az ATX igen sokban le van maradva a DAX-tól, a technikai kép sem rossz, sok papír is kitörőben van. Egy jó részvényesi évben, akár 20% is benne lehet.
Mielőtt még azonban telepakolnánk a portfóliónkat részvényekkel, egy jó nagy adag óvatosságra intő jel van. Bár a karácsonyi értékesítések szinte mindenhol 3-5 százalékkal nőttek, a lakossági bizalmi index az USA-ban váratlanul jelentősen zakkant decemberben. Emellett ott vannak az eurózóna perifériaországai, a kínai kamatemelés és várható hatásai, a már most csúcsokat döngető nyersanyagárak és Brazília. Ez a piac idén nem csinált semmit, mindezt annak ellenére, hogy lakossági és vállalati hitelnövekedés 20%-os, a munkanélküliség alacsonyabb, mint az USA-ban, Németországban vagy éppen hazánkban, és a gazdasági növekedés 7 százalék körüli. Ez egy intő jel lehet az EM piacok "pihenésére". Brazília véleményem szerint túlpörgött, mint sok más EM ország is. (Brazíliában egyébként egy középszintű bank, a Banco Panamericano majdnem bedőlt.) Az az érzésem, ezek az EM országok is a klasszikus "nyugati" utat járják be a masszív hitelexpanzióval. Amíg ez jól megy (lásd USA: 1980-2000 és 2003-2008), addig repülnek a részvénypiacok.
Nyersanyagok is olyanok, mint a részvénypiacok. Az arany, platina kicsit más, mert annak van egy biztonsági kereslete a rossz időkben, de a többi egyértelműen nagyon technikai. A réz piacán a londoni raktárkészlet nagy részét (3,5 milliárd dollár) egyetlen cég birtokolja, na vajon merre mennek az árak kedves shortosok? A búza, kukorica jövőre is drága marad, és még tovább is mehet a rossz időjárás miatt. Oroszország már most kijelentette, hogy jövőre is igen korlátozott lesz az exportja.
Az amerikai, német államkötvényeknek lehet még pár rossz hónapjuk, azonban valahol lassan már elérik a fair árukat. Az infláció egy kicsit megugorhat jövőre (benzin, gyümölcs, zöldség) és egy pozitív részvénypiac további hozamemelkedéseket hozhat. A maximum, ami szerintem benne van, hogy a 10 éves USA kötvények a 4%, míg a harminc éves kötvények a 5%-ot alulról megközelíthetik. Ekkor azonban a részvényeknek legalább kellene 10%+-t csinálni, hogy a lakáspiac további nyaklása (a hitelek jelentősen drágulnak) ellensúlyozva legyen pozitív vagyonhatással. A FED ellődözte patronjait. Egy újabb monetáris gyengítés, további államkötvények visszavásárlása, már szinte a hírfolyamba sem kerülne. Gyorsan hozzászoktak a piacok.
A jövő év pozitív meglepetése a hazai részvénypiac lehet, melyet messziről kerülnek és emiatt jól le van maradva (részben egyértelmű okokból). OTP 6000 felett ismét, a Mol 23000 környéke, stb.
Összefoglalva: a trendek a részvénypiacokon még mindig felfele mutatnak, bár az értékeltség nem mondható olcsónak. Elég sok elemzést olvastam, hogy ki mit vár jövőre a napokban: a konszenzus a fejlett piacok túlteljesítését várja a fejlődőkkel szemben és természetesen a részvényeket súlyozza mindenki felül. Ennek megfelelően, mivel sok eszközallokátor olvassa ezeket, vélhetően emelkedő piacokkal számolhatunk az év elején. Én is követem majd még a trendeket, de csak óvatosan, hiszen mindez nagyon technikai alapú, amíg a háttérben Portugália, Spanyolország, az önkormányzatok adósságproblémája, az USA munkanélkülisége és sok EM-gazdaság túlfűtöttsége áll.