3p

A napokban több hír is napvilágot látott arról, hogy a Mol vezetők (Hernádi, Világi, Fasimon) a Magnolia (ISIN: XS0247761827) nevű, a Mol részvényeire átváltható, lejárat nélküli, de 2016-os visszahívási joggal ellátott, igen magas, 100 ezer euró névértékű papírt vásárolják. A konstrukció annak a Mol taktikának lehet a része, amely az OMV-s harc idején visszavásárolt és a bankoknál elhelyezett saját részvényekre ilyen módon "fizet díjat". Ez ennek a variánsnak a "publikus" változata, persze többet tudna erről maga a Mol mondani.

A fő pozitívuma a papírnak, hogy kamatot fizet, jelenleg 4 százalékot, míg ha a cég nem fizet osztalékot, és ha nem hívja vissza 2016-ban, akkor a kamat a 3 hónapos EURIBOR+5,5 százalékra emelkedik. Ez jelenleg (alacsony kamatkörnyezetben) circa 7 százalékos kamatot jelentene, ha nem hívnák vissza. Amennyiben a cég visszahívja a papírt, mert magasnak találná a várható minimum 7 százalékos kamatot, akkor vagy 100 százalékban visszakapja a vevő a 100 ezer eurót (28 millió forintot) papíronként vagy részvényt kap és készpénzt ugyanilyen értékben. Ez most 16,5 százalékos éves hozamnak felel meg.

2016 március 20-a után negyedévente van a cégnek joga a papírt visszahívni. A 2016-os év után, a befektetők elvesztik az átváltási jogukat, és a papír de facto egy „sima” 33 éves Mol kötvénnyé válik, circa minimum 7 százalékos kuponnal. Ezek után a Mol finanszírozási szintje határozza meg, hogy visszahívják (ha az alacsonyabb) vagy nem a papírt. Így a papír jövőbeli árát a Mol jövőbeli finanszírozási szintje illetve finanszírozási politikája fogja meghatározni, függetlenül a részvénytől.

A papír közel 10%-kal jobban teljesített idén, mint a Mol maga – ami részben a fennt leírtaknak köszönhető (forrás: Bloomberg)

Összefoglalva: a papír kamatot fizet, míg a részvény nem fizet osztalékot 2016-ig, bár ez az árában is tükroződik (20% felár a részvénnyel szemben). A Mol várhatóan akkor hívja vissza, ha finanszírozása olcsóbb lesz mint az 5,5 százalékos felár (ez most nem áll), illetve ha változik finanszírozási politikája. A papír, ha tisztán kötvény lesz belőle, akkor a jelenlegi állapotokat egyszerűen a jövőre vetítve 82-85 százalékon kereskedne, vagy másképp a jelenlegi 63 százalék közel 1,5 százalékkal magasabb hozamfelárat jelent, amit persze lehetne magyarázni egy meredekebb kockázati felár görbével, vagy a konstrukció komplikáltságával.

Az, hogy a Mol vezetők ezt a papírt veszik, azt jelenti, hogy hisznek egy 2016-os visszahívásban (úgy gondolják, hogy visszahívják majd), mely 16,5%-os hozamot eredményezne, vagy abban, hogy a Mol finanszírozási költsége lényegesen alacsonyabb lesz a mostani kötvénypiacinál (a bankhitel valószínűleg most is lényegesen olcsóbb). Ha lejjebb megy a részvény ára, és a kockázati felár nem változik, a papír egyre jobb vétel lesz.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!