Az agresszív kamatcsökkentés a végéhez ért tavaly decemberben Amerikában, a mostani 0,25 százalékról ugyanis már nincs hova mérsékelni az irányadó rátát. Ugyanakkor a szakemberek arra számítanak, hogy a Fed továbbra is a gazdaság élénkítésén fog dolgozni, csak éppen ezentúl más eszközökkel.
Az szinte biztosra vehető, hogy a szerdai ülésen változatlanul marad az alapkamat, ugyanis csökkenteni már nem nagyon lehet, az emelés pedig nem indokolt. Ugyanakkor az valószínűnek tűnik, hogy a Fed döntéshozói új eszközöket jelentenek be, melyekkel a gazdaságot élénkítenék, illetve meggátolná a hármas - ingatlanpiaci, hitelezési és pénzügyi - krízis továbbterjedését.
Az amerikai jegybanknak a második világháború óta eltelt időszak legnagyobb gazdasági visszaesésével kell megküzdenie, a munkanélküliség 16 éves csúcsra emelkedett az Egyesült Államokban, az ingatlanárverések pedig a befektetőket és a lakástulajdonosokat rövidítették meg.
A decemberi ülésen a Fed döntéshozói történelmi mélységbe, 0,25 százalékra csökkentették az alapkamatot a korábbi 1 százalékról. A szakemberek most arra számítanak, hogy akár az év hátralevő részében is ebben a mélységben maradhat az alapkamat. Az eddigi agresszív kamatcsökkentés és a 700 milliárd dolláros állami bankmentő csomag ellenére a pénzügyi piacok továbbra is bizonytalanok és messze vannak a tökéletestől.
A Fed egyik lehetséges eszköze a továbbiakban, hogy kiterjeszti azt a programot, mellyel a lakosságot, illetve a hitellel rendelkezőket védené meg a válság következményeitől. A hírek szerint februárban indulhat egy 200 milliárd dolláros program, mely az autóhiteleseknek, a diákhiteleseknek és a hitelkártya tulajdonosoknak tenné könnyebbé a törlesztést, valamint a kisvállalkozások számára nyújtana hitelt. A Fed abban bízik, hogy ez a lépése azt fogja eredményezni, hogy ezeknek a hiteleknek is csökkennek a kamatai.
Emellett egy másik programot is kiterjesztene az amerikai jegybank, melynek keretében 500 milliárd dollár értékben venne eszközöket az ország legnagyobb jelzáloghitelezőitől, a Fannie Mae-től és a Freddie Mactől. Ezzel a programmal a lakáspiacot pörgetné fel a jegybank, mely már hosszabb ideje zuhanást mutat. A mostani válság is az ingatlanárak esésével kezdődött, a legtöbben úgy vélik, hogy az első pozitív jelek is ebben a szektorban fognak majd mutatkozni.
A Fed további eszköze, hogy beavatkozzon a gazdaság élékítése érdekében, hogy hosszútávú államkötvényeket vesz. A jelek szerint Barack Obama amerikai elnök is tenni kíván a gazdaság élénkítéséért, a jelenlegi állapot szerint akár még a héten szavazhat a Kongresszus az elnök 825 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagjáról, mely elsősorban az adócsökkentésre és az állami beruházásokra fókuszál.