Csütörtök délután 277 forintot kellett fizetni egy euróért a bankközi devizapiacon, ez majdnem fél százalékkal volt alacsonyabb az előző napi árfolyamnál. Mindez azt mutatja, hogy lefelé tart az árfolyam, hiszen néhány napja még 280 felett is volt a jegyzés. Ebből akár az is következhetne, hogy még érdemes kivárni, mielőtt beváltjuk a költőpénzt a nyaralásra, azonban a további erősödésnek is lehetnek korlátai.
"Nem számítunk nagy változásra a következő hónapokban az árfolyamban, 270-280 között ingadozhat a jegyzés. Ez azt jelenti, hogy 270 körüli szinteken már érdemes lehet eurót venni" - mondta az mfor.hu kérdésére Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank devizaelemzője. Ugyanakkor a szakember hozzátette, hogy lehetnek le- illetve felszúrások a következő hónapokban is az árfolyamban, átmenetileg 265-ért is hozzá lehet akár jutni az európai devizához a bankközi piacon.
"Nyáron egyébként is alacsonyabb az aktivitás a devizapiacon, másrészt most eljutott egy olyan szintre a forint, ahonnan nem biztos, hogy könnyen ki tud majd mozdulni" - indokolta véleményét Kovács Mátyás.
Egyelőre nem látszik, hogy a Fidesz gyengébb forintot szeretne
Korábban, a választások környékén többször lehetett arról hallani, hogy a Fidesz gyengébb forintárfolyamot támogatna az euróval szemben, ennek hatásai azonban egyelőre nem látszanak, inkább a negatív nemzetközi hangulatnak köszönhetően emelkedett a korábbi 260 körüli szintről 280 környékére az euró ára.
"Valóban voltak korábban olyan nyilatkozatok, melyek arra utaltak, hogy az új kormány gyengébb forintot szeretne, utána viszont a Magyar Nemzeti Bank készített egy elemzést, melyből az derült ki, hogy nem nyerne a gazdaság a gyengébb forinttal, hiszen a pozitívumokat ellensúlyozná a devizahitelek bedőlése" - mondta a Raiffeisen szakembere.
Kovács Mátyás szerint korábban is voltak olyan nyilatkozatai a Fidesznek, melyekben visszakoztak, elég csak a devizahitelek átválthatóságára gondolni. Éppen ezért az elemző úgy véli, hogy ezekre a megszólalásokra még nem érdemes mérget venni.
Kockázatos lehet a hiánycél emelése
Szintén az új kormány nem titkolt célja, hogy a jelenleginél feljebb alkudja az idei és a jövő évi hiánycélt a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF), illetve az Európai Bizottságnál. Matolcsy György tavaly még 7,5 százalékos lehetséges deficitről beszélt, most azonban a szakértők többsége szerint az európai adósságválság miatt 5 százalék körüli adatra bólinthatnak rá talán a hitelezőink.
A jelenlegi IMF-hitelmegállapodás októberben jár le, így elvileg addig kéne megegyezni az új hiánycélról. "A deficitcél felemelése mindenképpen kockázati tényező lehet a forint számára ősszel, főleg akkor, ha továbbra is az európai országok államadósságai és hiányai lesznek a nemzetközi piacok középpontjában" - vélekedik Kovács Mátyás.
Beke Károly
Menedzsment Fórum