10 664 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,78 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi záróértéknél. A hongkongi Hang Seng 2,13 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite pedig 2,6 százalékot bukott a nap végére. 1,76 százalékkal csökkent a dél-koreai Kospi értéke, a tajvani piac vezető indexe pedig 1,87 százalékos mínuszban zárt.
Az olaj ára múlt péntekhez képest majdnem 10 százalékkal emelkedett, kedd reggel 108 dollárt kellett adni egy hordó nyersanyagért. Ennek oka, hogy Líbiában napok óta tüntetések zajlanak, hétfőn már annyira eldurvult a helyzet, hogy a diktátor parancsára repülőgépekről bombázták a tüntetőket, ezt követően pedig a világ vezető hatalmai is lemondásra szólították fel Kadhafit.
A piac egyelőre attól tart, hogy a Közel-Keleten kirobbant forradalmak veszélyeztetik majd az olajszállítást. Líbia mellett az elmúlt napokban Bahreinben és Jemenben is mindennaposak voltak a demonstrációk azt követően, hogy Tunéziában és Egyiptomban már elkergették a diktátorokat az elmúlt hetekben.
A régióban tapasztalható feszültségek elsősorban a nyersanyagok árát hajtják fel: az olaj két nap alatt majdnem 10 százalékkal drágult, így a Brent már 108 dollár felett volt kedd reggel. A befektetők arra számítanak, hogy a nyersolaj mellett az arany árfolyama is megugrik a bizonytalan hangulat miatt, a következő napokban akár az 1500 dollárt is elérheti a nemesfém jegyzése.
A pesszimista hangulathoz hozzájárult az is, hogy a Moody's hitelminősítő Japán esetleges leminősítését vetítette előre. A cég elemzésében kifejtette, hogy nem hisz a japán adósságcsökkentési terveknek, ezért az ország Aa2 besorolásának kilátását negatívra változtatta.
mfor.hu