A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,28 százalékos csökkenéssel 12419 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,17 százalékkal 2837 pontra esett, az S&P 500-as mutató 1,44 százalékkal 1313 pontra gyengült.
Hiába volt napközben az európai piacokon egy nagy felugrás, azokra a hírekre, hogy anyagi segítséget kaphatnak a spanyol bankok, illetve a későbbiekben létrehoznak egy olyan szövetségi rendszert, mely a banki csődkockázatokat terítené. Mire a tengerentúli tőzsdék kinyitottak, a befektetők ismét pesszimisták lettek, és az euróövezet szétesése miatt igyekeztek minden kockázatosabbnak tartott eszköztől szabadulni.
Jelentősen esett az euró, mely 2010 nyara óta nem volt ilyen alacsonyan. Délután ugyanis átütötte az 1,24-es szintet lefele a dollárral szemben. Másfél százalékkal esett az olaj is (7 hónapos mélyponton áll), az árupiaci termékek közül csak az arany tartotta magát.
Rontotta a hangulatot az az amerikai adat is, amely szerint négyhavi mélypontra csökkent a folyamatban lévő használtlakás-eladást jelző áprilisi mérőszám.
Az elmúlt időszakban a reflektorfénybe került Facebook részvények az általános piaci hangulatot követve ismét estek. A papír 3 százaléknál többet gyengült, és 28 dollár alatt zárt.
A hírek, és a kilátások ugyan meglehetősen borúsak, ám éppen az adhat reményt a hangulat változására. Erre hívta fel a figyelmet a CNN tőzsdei összefoglalója is, melynek 100 pontos tőzsdei hangulatindexe extrém alacsonyan, 13 ponton áll. Mindez azt valószínűsíti, hogy jelenleg nagyon sokan vagy (fedezetlen) eladásban vannak, vagy készpénzzé tettek kockázatos eszközöket. Így kedvező hírekre – ahogy az európai kereskedés során volt tapasztalható a déli órákban – akár komoly vételi nyomás is kialakulhat.
mfor.hu