Az amerikai befektetők egyelőre az egyetlen fontos délutáni makroadatra, a gyáripari megrendelések alakulására várnak, emellett az autógyárak lehetnek ma a középpontban, mivel a cégek ma közölhetik augusztusi eladási adataikat, melyek várhatóan tovább erősítik majd a negatív hangulatot.
Az előrejelzések szerint júliusban 0,8 százalékkal emelkedhettek a gyáripari megrendelések az Egyesült Államokban, a Kereskedelmi Hivatal magyar idő szerint délután négykor közli az adatot. Júniusban még 1,7 százalékos volt a bővülés, az elemzők tehát jelentős lassulásra számítanak. Mindez a gazdasági növekedés szempontjából lehet fontos.
Az autógyártók ma közlik augusztusi eladási adataikat, a szakemberek további kiábrándító statisztikákra számítanak a gazdaság általános lassulása és az emelkedő üzemanyagárak miatt.
A nap pozitív hírei közé tartozik, hogy az olaj ára tovább esett a tegnapi zuhanás után, délután 108,23 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 1,48 dollárral volt alacsonyabb a tegnapi árfolyamnál. Az utóbbi napok kereskedéséből kiindulva azonban úgy tűnik, hogy az olajár csökkenése kevés lesz ahhoz, hogy optimistává tegye a befektetőket, akik már ennél komolyabb pozitívumra várnak.
A Dow Jones futures index 0,31 százalékos csökkenést mutatott, a Standard & Poor's 0,38 százalékos eséssel nyithat, míg a Nasdaq index 0,59 százalékos gyengüléssel kezdheti a mai napot.
A vállalati hírek menthetik meg esetleg a piacot a nap során. Pozitív hangulatot hozhatna, ha például további konkrétumok jelennének meg a Lehman Brothers esetleges felvásárlásáról. Néhány hete jelentek meg az első hírek arról, hogy a Korea Development Bank tulajdonrészt venne a negyedik legnagyobb amerikai pénzintézetben, azóta folyamatosan szivárognak a hírek. tegnap már olyan pletykák jelentek meg, hogy az ázsiai befektetőcsoport 25 százalékos tulajdonrészt venne a Lehmanban 5,3 milliárd dollárért. Ha ma újabb konkrétumok jelennének meg, az erősíthetné a pénzügyi szektort.
Érdemes kiemelni a vállalati hírek közül, hogy a Coca-Cola Kínában terjeszkedik, az üdítőitalgyártó 2,5 milliárd dollárért megvette a China Huiyuan Juice Groupot.
A cégek többsége már közölte második negyedéves eredményeit, a Staples irodaszer-gyártó azonban csak ma számolt be számairól. A cég 150,2 millió dolláros profitot ért el, ez részvényenként 21 centes nyereséget jelent, ami megfelel az elemzői várakozásoknak.
A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe délután 1,81 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, ez nagyjából megfelel a nyugat-európai piacok 1,5-2 százalékos esésének.
A legnagyobb vesztes a Mol volt, mely már több mint 3 százalékkal zuhant vissza, 16 350 forintba került. Az OTP 7040 forintos ára 1,81 százalékkal volt alacsonyabb, mint tegnap. A Magyar Telekom közel egy százalékkal esett vissza, a gyógyszergyártók pedig megúszták a nap első felét egy százalék alatti eséssel a forint gyengülésének köszönhetően.