4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol Nyrt. 141,5 milliárd forint nettó eredményt ért el tavaly, ami 45 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál - közölte a társaság pénteken. A negyedik negyedévben 33,3 milliárd forint volt a veszteség.

A Mol Nyrt. 141,5 milliárd forint nettó eredményt ért el tavaly, ami 45 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál - közölte a társaság pénteken. A negyedik negyedévben 33,3 milliárd forint volt a veszteség.

A konszolidált, nem auditált, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) szerinti eredménykimutatás alapján a társaságnak tavaly a negyedik negyedévben 33,3 milliárd forint vesztesége volt, szemben az egy évvel korábbi 98 milliárd forint nyereséggel. A társaság a veszteséget az "összeomló olajipari környezettel" és a társult vállalkozások "erőteljes" negatív eredményével magyarázta. Az elemzők a negyedik negyedévre 42 milliárd forint nettó veszteséget vártak. A Mol bevétele tavaly 3535 milliárd forint volt, ami 36 százalékkal több a 2007. évinél.

A gyorsjelentés idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki elmondta: az igazgatóság elkötelezett amellett, hogy a vállalatot a majdani fellendülés idejére kellően erős pozícióba hozza. Több költségcsökkentő intézkedést vezettek be azért, hogy mérsékeljék a piaci változások kedvezőtlen hatásait.


2008-ban a dollárban számolt üzleti eredmény, speciális tételek nélkül, 31 százalékkal csökkent döntően a kőolajárak II. féléves zuhanása következtében. 2008-ban a készlettartási veszteség 538 millió USD-t tett ki, szemben a 2007 évi 175 millió USD készlettartási nyereséggel. Az újrabeszerzési árakkal becsült üzleti eredmény, amely a jövedelmezőséget a készlettartási nyereség/veszteség hatásának kiszűrésével és az újrabeszerzési árak figyelembe vételével méri, 15 százalékkal 1.669 millió USD-ra emelkedett. Mindkét kulcs üzletünk (upstream és downstream) erős eredményjavulást ért el, míg a Petrolkémia szegmens veszteséges volt 2008-ban. Az egyszeri tételek nélküli eredmény, a dollárban számolt 31 százalékos csökkenés mellett forintban 35 százalékkal csökkent 2008-ban, a forint USD-hez viszonyított 7 százalékos erősödése miatt. A speciális tételek nélküli nettó eredmény dollárban számítva 30 százalékkal, forintban 35 százalékkal csökkent 2008-ban, a társult vállalkozások gyenge II. féléves eredmény-hozzájárulása és az ezt tompító alacsonyabb adófizetési kötelezettség miatt.

2008. IV. negyedévben, a dollárban számolt üzleti eredmény, speciális tételek nélkül a pozitív tartományban maradt az összeomló olajipari környezet ellenére. Az újraelőállítási árakkal számolt eredmény 2008. III. negyedévéhez képest dollárban számítva enyhén javult. A készlettartási veszteség és a készletek értékvesztése a 2008. III. negyedévi 183 millió USD-ről 2008. IV. negyedévben 460 millió USD-ra emelkedett. 2008. IV. negyedévben az üzleti eredmény, speciális tételek nélkül 2,0 Mrd Ft volt. A speciális tételektől megtisztított nettó eredmény negatív volt (36,9 Mrd Ft veszteség) 2008. IV. negyedévben, mivel a társult vállalkozások eredménye erőteljesen negatív volt, amit csak részben ellensúlyoztak III. negyedévhez viszonyítva alacsonyabb pénzügyi ráfordítások.

A jelentés kiemeli, hogy a közép-európai régió vállalatainak likviditási problémákkal, illetve romló növekedési kilátásokkal kellett szembesülniük, amelyek a csökkenő fogyasztás, a beruházások visszavágása és az exportnövekedés lelassulása miatt alakultak ki. A közép-európai régió országai – néhány kivételtől eltekintve – stagnálásra, vagy egyes esetekben akár recesszióra számíthatnak. A likviditási szűkösség, a reálgazdasági lassulás, a közép-európai bankoknak való hitelezés teljes elapadása és a fogyasztás visszaesése jelentős negatív hatással volt a közép-európai országok gazdaságára 2008. utolsó negyedévében. A globális recessziónak több direkt és indirekt hatása volt a közép-európai olajszektorra: a gazdasági lassulás lefelé nyomta az üzemanyagok és a polimer anyagok iránti kereslet növekedési rátáját, míg az olajár drasztikus zuhanása az upstream jövedelmezőség szűkülését eredményezte. A hitelekhez való nehezebb hozzájutás arra kényszerítette a szektor szereplőit, hogy vágják vissza a beruházási terveket. Bár az üzemanyagok drasztikus áresése 2008. negyedik negyedévében valamelyest növelte az üzemanyag-fogyasztást, ez mégsem tudta teljes mértékben

ellensúlyozni a gazdasági nehézségekből eredő fogyasztás-visszaesést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!