A délelőtti órák végén felfüggesztették a Mol kereskedését. A BÉT ugyan nem tett közzé hivatalosan semmit az okokról, ám feltételezhető, hogy az olajcég az INA-ra szóló ajánlatát fogja közzétenni.
A Budapesti Értéktőzsde tájékoztatása szerint a Mol Nyrt. részvényeinek kereskedése fél 12-kor felfüggesztésre került. Az okokról a BÉT tájékoztatója nem szól.
Miután azonban a magyar cég a napokban ígérte közzétenni, milyen áron kíván ajánlatot tenni az INA részvények tőzsdén forgó közkézhányadára, így feltételezhetően ez az információ áll a háttérben.
A hír hatására a tőzsdei határidős kereskedésben felfele indultak a jegyzések, így a magyar piacon gyakran előforduló - egyébként illegális - front trading miatt (amikor egyes személyek egy még ki nem bocsátott hír, információt felhasználva jutnak jogosulatlan előnyhöz), könnyen lehet, hogy nem igazolódnak be azok a félelmek, hogy "túlárazzák" a felvásárolni kívánt papírokat.
A BÉT indoklása szerint a Mol saját maga kérte a felfüggesztést, ezért a kereskedési nap végéig felfüggesztette a részvények kereskedését. Így aztán az is lehet, hogy majd csak valamikor délután jelent be valamit az olajcég.
A Bloomberg információi szerint a Mol 2800 kunát ajánlott az INA-részvényekért, ezt támasztja alá, hogy a horvát cég kereskedését is felfüggesztették. A Reuters szintén 2800 kunás árról ír, szerinte ezt el is fogadta a horvát tőkepiaci felügyelet.
A Reutes cikke szerint az elfogadástól számított egy héten belül a Molnak nyilvánosságra kell hoznia ajánlatát, majd utána 28 napig lesz érvényes az ajánlat, a részvényesek addig gondolkodhatnak, elfogadják-e. Az ajánlat teljes értéke 28 milliárd kuna a hírügynökség számításai szerint.
A Molnak jelenleg 25 százalékos tulajdonrésze van az INA-ban, a közkézen lévő 31 százalékra tett most nyilvános ajánlatot a magyar cég, közben pedig a horvát kormánnyal is tárgyal részvénycseréről. Az INA-papírok árfolyama ma reggel 2772 kuna volt a zágrábi tőzsdén, így a Mol lényegében csak minimális felárral venné meg a részvényeket.
Délután a Mol is megerősítette közleményben, hogy 2800 kunás részvényenkénti ajánlatot tett, melyet a horvát versenyfelügyelet jóvá hagyott. A magyar cég szerint az ajánlat 226,66 kunával magasabb, mint a Mol első vételi szándéka előtti három hónap átlagára.