2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Hatalmas forgalomban zuhan a magyar olajmulti részvényeinek értéke.

Másfél órával a kereskedés megkezdése után 6 százalékos mínuszban állnak a Mol papírjai a BÉT-en. A grafikon alapján a hatalmas eladói nyomás miatt az esés mértéke egyre meredekebbé vált, majd 10:30-ra szabályos zuhanás alakult ki.

A másfél óra alatt összejött 4,5 milliárd közeli forgalom alapvetően két okra vezethető vissza. Egyrészt a Napi Gazdaság információi szerint a norvég állami alapnak el kell adnia 1,67 millió darabos részvénypakketjét, aminek jelenlegi piaci értéke bő 24 milliárd forint. Másrészt tegnap a Mol korábbi vezérigazgatója, és jelenlegi felügyelőbizottsági elnöke megszabadult részvénypakettjének mintegy negyedétől.

Ugyan az összeg a nyári Csányi-féle OTP-eladásokhoz képest nem jelentős, de ha azt nézzük, hogy Mosonyi az elmúlt másfél év legalacsonyabb árfolyamának közelében vált meg 15 ezer részvénytől, akkor annak igen rossz üzenete van. Hasonlóan a már említett Csányi-féle kiárusításhoz, amikor a bankpapír 5000 forint környékéről három kereskedési nap alatt zuhant le 4000-ig, és a mai napig nem tudott "visszamászni" 4500 fölé. Tehát Csányi jókor szabadult meg bankpapírjaitól, ami nagy valószínűség szerint Mosonyira is igaz lesz, hiszen a tegnap 15 350-es árfolyamnál már mintegy 1000 forinttal állunk lentebb.

Ráadásul a Molt nemcsak felügyelőbizottsági elnökének eladásai sújtják, hanem a már említett norvég alap tervezett lépése is. A norvég olajbevételeiből táplálkozó alap ugyanis nagyon szigorú etikai feltételek mellett fektet be, márpedig, ha egy társaság elnök-vezérigazgatóját az Interpol körözi, akkor nekik lépniük kell.

Olcsó újságírói poén lenne most kiszámolni, hogy mennyit bukott a kormány eddig a Surgutneftegaz 21,2 százalékos Mol pakkettjének 2011-es megvásárlásával, így ezt nem is tesszük. Viszont aki utána szeretne számolni a mostani árfolyamot behelyettesítve, itt könnyen megteheti.

14:30 update: 4 órával a beszakadást követően lassan konszolidálódik a Mol árfolyama. A papírokkal jelenleg 14800 forinton kereskednek, ami a keddi záróértéknél 3 százalékkal alacsonyabb. Az enyhülő eladó nyomásban szerepet játszhatott, hogy a Mol szerint merő spekuláció a Napi Gazdaság cikke.

18:50 update: Az olajpapír végül hatalmas, 9 milliárd feletti forgalomban, tegnapi záróértékéhez képest 4,38 százalékkal alacsonyabban, 14600 forinton zárt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!