Másfél órával a kereskedés megkezdése után 6 százalékos mínuszban állnak a Mol papírjai a BÉT-en. A grafikon alapján a hatalmas eladói nyomás miatt az esés mértéke egyre meredekebbé vált, majd 10:30-ra szabályos zuhanás alakult ki.
A másfél óra alatt összejött 4,5 milliárd közeli forgalom alapvetően két okra vezethető vissza. Egyrészt a Napi Gazdaság információi szerint a norvég állami alapnak el kell adnia 1,67 millió darabos részvénypakketjét, aminek jelenlegi piaci értéke bő 24 milliárd forint. Másrészt tegnap a Mol korábbi vezérigazgatója, és jelenlegi felügyelőbizottsági elnöke megszabadult részvénypakettjének mintegy negyedétől.
Ugyan az összeg a nyári Csányi-féle OTP-eladásokhoz képest nem jelentős, de ha azt nézzük, hogy Mosonyi az elmúlt másfél év legalacsonyabb árfolyamának közelében vált meg 15 ezer részvénytől, akkor annak igen rossz üzenete van. Hasonlóan a már említett Csányi-féle kiárusításhoz, amikor a bankpapír 5000 forint környékéről három kereskedési nap alatt zuhant le 4000-ig, és a mai napig nem tudott "visszamászni" 4500 fölé. Tehát Csányi jókor szabadult meg bankpapírjaitól, ami nagy valószínűség szerint Mosonyira is igaz lesz, hiszen a tegnap 15 350-es árfolyamnál már mintegy 1000 forinttal állunk lentebb.
Ráadásul a Molt nemcsak felügyelőbizottsági elnökének eladásai sújtják, hanem a már említett norvég alap tervezett lépése is. A norvég olajbevételeiből táplálkozó alap ugyanis nagyon szigorú etikai feltételek mellett fektet be, márpedig, ha egy társaság elnök-vezérigazgatóját az Interpol körözi, akkor nekik lépniük kell.
Olcsó újságírói poén lenne most kiszámolni, hogy mennyit bukott a kormány eddig a Surgutneftegaz 21,2 százalékos Mol pakkettjének 2011-es megvásárlásával, így ezt nem is tesszük. Viszont aki utána szeretne számolni a mostani árfolyamot behelyettesítve, itt könnyen megteheti.
14:30 update: 4 órával a beszakadást követően lassan konszolidálódik a Mol árfolyama. A papírokkal jelenleg 14800 forinton kereskednek, ami a keddi záróértéknél 3 százalékkal alacsonyabb. Az enyhülő eladó nyomásban szerepet játszhatott, hogy a Mol szerint merő spekuláció a Napi Gazdaság cikke.
18:50 update: Az olajpapír végül hatalmas, 9 milliárd feletti forgalomban, tegnapi záróértékéhez képest 4,38 százalékkal alacsonyabban, 14600 forinton zárt.
mfor.hu