3p

Péntek délutánra jelentős pluszba kapaszkodott a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely végül 1,1 százalékkal zárt előző napi értéke felett. A gyógyszerrészvények lemaradtak kicsit a piactól, a többi blue chip viszont pluszban tudott zárni, sőt az OTP majdnem ledolgozta csütörtöki 5 százalékos bukását.

A nemzetközi tőzsdéken uralkodó pozitív hangulatnak köszönhetően jelentős pluszban zárt a BUX index is, melyet főleg az OTP emelkedése húzott felfelé. A gyógyszeripari részvényeknek nem tett jót a forint erősödése, a szektor mindkét képviselője veszített értékéből a nap végére. A forgalom továbbra is alacsony volt, a hét utolsó kereskedési napján is alig haladta meg a tízmilliárd forintot.

11 824 ponton, 1,14 százalékkal csütörtöki értéke felett zárt a BUX index, mely szinte egész nap egyenletesen emelkedett. A 130 pontos plusz mellé ismét alacsony forgalom társult, alig tízmilliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel a tőzsdén.

A blue chipek közül főleg az OTP húzta felfelé a piacot. A csütörtöki 5 százalékos zuhanást követően 3,62 százalékos pluszban, 2321 forinton zártak a bankpapírok. A Mol 9750 forintig kapaszkodott fel, ez 2,09 százalékkal volt magasabb, mint az előző napi árfolyama. Tartotta csütörtöki értékét a Magyar Telekom is, mely ugyanúgy 571 forinton zárt, mint egy nappal korábban.

A gyógyszeripari részvények veszítettek értékükből a forint erősödése miatt, a szektor mindkét képviselője kismértékű eséssel megy pihenőre a hét végén. Az Egis 0,82 százalékkal lett olcsóbb, 12 100 forinton állt meg a végén, míg a Richter 0,33 százalékos gyengülése 28 405 forintos árfolyamot eredményezett.

A forint még csütörtök délután erősödött meredeken, pénteken kisebb kilengésekkel tartotta magát a 290-es szint környékén. A tőzsde zárása után nem sokkal 289,20 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 224,91 forint volt. A svájci frankkal szemben 192,28-ig jött vissza a forint, ez még mindig magas, de javulás a hét elején tapasztalt 200 feletti szintekhez képest.

Amerikában péntek délután közölték a januári munkanélküliségi adatokat, melyek ismét negatív meglepetést okoztak, igaz nem sokkal maradtak el az elemzői várakozásoktól. A munkanélküliség 7,6 százalékra emelkedett az év első hónapjában, de igazán a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának közel 600 ezres visszaesése volt negatív a piac számára. A szakértők előzetesen arra számítottak, hogy körülbelül 500 ezer ember veszítette el a munkahelyét januárban.

Az újabb gyenge makroadat ellenére a Wall Streeten optimista hangulatban kezdődött a kereskedés, mivel a befektetők a gazdaságélénkítő csomag szenátusi szavazását várják. A hírek szerint pénteken vagy hétfőn szavazhatnak a képviselők Obama csomagjáról, mely elsősorban az adócsökkentésekre és az állami beruházásokra helyezi a hangsúlyt.

Az Amerikából érkező optimizmus a nyugat-európai tőzsdéket is felfelé mozdította el. Délutánra a londoni FTSE 1,56 százalékos pluszba került, míg a frankfurti DAX ennél is nagyobb mértékben, 2,56 százalékkal erősödött. A tengerentúlon az első néhány óra után a Dow 1,59 százalékkal állt csütörtöki értéke felett, a S&P pedig 1,32 százalékos javulással kezdett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!