Jelentősen alulteljesített a BUX index szerdán a nemzetközi piacokhoz képest, még a régióban sem volt tapasztalható hasonló mértékű zuhanás, mint nálunk. Főleg a bankrészvényeken volt nagy az eladói nyomás, de a nap végére a Magyar Telekom is 10 százalékkal lett olcsóbb. A nap vesztese az OTP lett, mely majdnem elérte a 15 százalékos limitet is a zuhanásban.
A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a szerdai nap végén 10 353 ponton zárt, ez 7,29 százalékkal, 815 ponttal volt alacsonyabb a keddi értékénél. A mutató ezzel ötéves mélypontra esett vissza. A forgalom kimondottan nagy volt, a zárásig több mint 30 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A blue chipek közül egyértelműen az OTP volt a nap vesztese, a bankpapír még mindig nem tudta kiheverni a Moody's keddi negatív elemzését a régió bankszektoráról. Emellett az sem tett jót a cég papírjainak, hogy fokozódott a nyomás a régión, egyre többen tartanak a recesszió mélyülésétől. Az OTP-részvények a nap végén 1810 forintot értek, ez 11,53 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értéknél. Három nap alatt ezzel már 30 százalékot bukott a papír. A Mol 8630 forintig esett vissza a végére, ez 4,69 százalékkal volt olcsóbb, mint kedden. A nap első felében még viszonylag jól tartotta magát a Magyar Telekom, a zárásra azonban bezuhant az árfolyam, végül 9,48 százalékos visszaesés után 525 forinton zárt a részvény.
A gyógyszeripar sem teljesített jól a hét közepén, különösen az Egis zuhanása volt jelentős. A cég részvényei 8,66 százalékos csökkenés után 10 550 forinton zártak, míg szektortársa, a Richter 25 425 forinton zárt, ami 5,83 százalékkal volt olcsóbb, mint kedden.
A fentiekből az látszik, hogy néhány papír kereskedését napközben fel is kellett függeszteni pár percre, mivel 10 százaléknál többet buktak. A legjelentősebb az OTP volt, mely három napja folyamatosan zuhant, a helyzet már-már kezd hasonlítani a tavaly őszihez, amikor értékének közel felét bukta el a bank. Azt egyelőre az elemzők sem tudják, hol lehet a zuhanás alja, jelenleg nem látszik olyan árfolyam, ahol tömegesen megjelennének a befektetők.
A forint délelőtt gyengüléssel indított a devizapiacon, majd a régiós devizákkal együtt erősödött a nap második felére, 302 forint alá is csökkent az euró árfolyama. Ebben elsősorban a cseh kamatemelésről szóló pletykák és Lengyelország ERM II-csatlakozása játszottak szerepet. A tőzsde zárása után nem sokkal 303,33 forintba került egy euró a piacon, míg a dollárért 240,45 forintot kellett adni.
A BUX még a régiós piacok mögött is jelentősen lemaradt a nap végére. A varsói WIG 20 index délutánra már pluszba került, vélhetően ez is elsősorban annak volt köszönhető, hogy már tárgyalnak az ERM II-csatlakozásról, míg a cseh PX 50 index 3,53 százalékos mínuszban volt a nap második felében. Nyugat-Európában az FTSE és a DAX is 1 százalék körüli mértékben estek vissza.
A tengerentúlon hullámzással indították a kereskedést az indexek, a pluszok és a mínuszok váltakoztak. A nyitás előtt a vártnál rosszabb lakáspiaci adatok jelentek meg, a befektetők többsége most Barack Obama beszédére vár, melyből kiderülhet, hogy az elnök milyen eszközökkel segítene a bajba jutott lakáshiteleseken.