3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétfőn bejelentett kormányzati tervek szárnyakat adtak a piacoknak. A terv nem rossz, rövid távon további emelkedést is hozhat a tőzsdéknek, de végleges megoldásnak édes-kevésnek tűnik.

Geithner terve, mellyel átvenné a bankoktól az illikvid és részben értéktelen eszközöket szép fogadtatásra talált a piacon. Nagy az öröm. A tőzsdeindexek szárnyalnak, lassan 25 százalékot mentek az aljukhoz képest, egyre többen mondják, hogy itt az ideje agresszívan pénzt fektetni a piacokba. Mobius (az örökös EM long) ma - hosszú hónapok után - ismét megszólalt, és azt mondta, most kezdőik az újjabb bull piac. Ja, ha ez ilyen egyszerű lenne... Persze egy "örökös long" szájából, akit jó időzítéssel most kérdeznek, negédesen hangzik mindez.

Az amerikai terv amúgy nem rossz. És működhet is, de a kérdés az, hogy ez mennyiben nyújt többet egy esetleges óriási pattincsnál? A befektetők kimennek az államkötvényből, megveszik ezeket a struktúrákat, melyet Pimco, BlackRock és társai nagy örömmel menedzselnek majd jó kis pénzért cserében. Az egész póker nem más, csak vagyonok újraelosztása? A vesztesek a bankok részvényesei, a nyertesek az új beszállók a játszmába?

Szép ez a hókuszpókusz, és segíthet a bankok tőkeellátottságán, de a kérdés még mindig ugyan az: ki fog ÚJ hitelt felvenni. A mostani lépéssel ugyanis nem csinálunk mást, minthogy egyik zsebből a másikba rakunk egyre kevesebbet érő eszközöket, pontosabban követeléseket. A végén persze valahogy megáll az esés, de ezzel a hitelek még ott vannak. Ki akar új hitelt felvenni, ezek után, ekkora munkanélküliség mellett (persze ha a terv igazán beválik ennek egy része majd lecsökken, de még mindig magas marad).

Mi lesz ha a terv működik? Elindulnak felfele a piacok, velük kézenfogva pedig az infláció, miközben a sok adósság meg még ott lesz, a FED-nek meg vennie kell vissza a kincstárjegyeket, hogy ezt a játékot fenntartsa. Ez nem lenne más, mint a 2001-es játék, csak most nem 1 százalékról hanem kb. -1 százalékról (mostani implikált FED alapkamat). Újabb adósságot vegyünk fel, és így ketyegjen a gazdaság. Ennek VÉGE. Ezt még egyszer nem lehet eljátszani nagy büntetés nélkül, Alain Greenspan csinálta utoljára (látjuk mi lett az eredménye).


Még egyszer. A terv működhet, az S&P meg még mehet 900 fölé, sőt, de ez még nem csökkenti le a 400 százalékos GDP-hez mért adósságot. És az adók megemelése előreprogramozott ebben az esetben is. Zárjunk egy pár longot itt.

Ha sok a hitel három megoldás van: vagy agresszíven elinfláljuk, vagy becsődölünk, vagy szép lassan visszafizetjük.
Egyik szcenárió sem kecsegtet több éves bullpiaccal. Sorry, Mr Mobius.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!