Csütörtökön megtartotta hazánk az utolsó augusztusi kötvényaukciót, így most is elkészítettük immár hagyományos hó végi összegzésünket. Ez arról tanúskodik, hogy a piac továbbra is bízik Magyarországban, hiszen a hozamok szinte minden futamidő esetében csökkentek, miközben a tervezettnél 55 milliárd forinttal több állampapír talált gazdára.
Szinte mindenből többet adtunk el
Az utóbbi hónapokhoz hasonlóan augusztusban is sikeresek voltak a magyar kötvényaukciók, hiszen összesen az eredetileg tervezett 404 milliárd forint helyett 459,5 milliárdért adott el állampapírokat az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Összesítésünkből az rögtön látszik, hogy az 55,5 milliárdos többletkibocsátás több mint fele a 12 hónapos diszkont kincstárjegyekből jött össze, sikertelennek pedig csak a 15 éves aukció volt nevezhető.
A mostani adatokkal együtt az év eddigi nyolc hónapjában összesen 319,5 milliárd forinttal a terv felett adott el az ÁKK. Ennek függvényében pedig nem meglepő, hogy az IMF-nek való folyamatos törlesztés mellett is júliusban 2058 milliárdra nőtt a központi kormányzat MNB-ben elhelyezett betétállománya, ami majdnem egy éves csúcsnak felelt meg. Vagyis bőven van tartaléka a kormánynak arra, hogy egy esetlegesen nehezebbre forduló piaci környezetben is biztosítsa az ország finanszírozását.
Három hónapos diszkont kincstárjegyekből ebben a hónapban 180 milliárdért szeretett volna eladni az adósságkezelő, ezt sikerült is biztonságosan értékesíteni. A 12 hónapos DKJ-k viszont a befektetők kedvencei voltak, hiszen az előzetesen megcélzott 135 milliárdnál 30 milliárddal többet sikerült belőlük eladni, így a havi 55,5 milliárdos többletkibocsátás több mint felét ezek a kincstárjegyek hozták.
Az éven túli futamidők közül az 5 éves kötvények voltak a legnépszerűbbek, ezekből 15 milliárd forinttal sikerült túlteljesíteni a célt. Háromévesekből tíz-, míg a tízévesekből 5 milliárd forint volt a többletkibocsátás a tervhez képest. Az egyetlen sikertelen aukció a 15 éves kötvények piacán mutatkozott, ott ugyanis a meghirdetett 9 milliárdos mennyiségnek csak a felét vitték el a befektetők.
Éves mélypontok a hozamoknál
A hozamok szinte minden esetben csökkentek augusztusban, ezzel zsinórban harmadik hónapban sikerült egyre olcsóbban finanszírozni hazánkat. A három hónapos kincstárjegyek esetében augusztus végére mindössze hat bázisponttal mérséklődött a hozam az utolsó júliusi értékesítéshez képest, míg a 12 hónapos DKJ-k esetében 14 bázispontos volt a hozamcsökkenés. Ráadásul a 3 hónaposokat utoljára tavaly novemberben, míg az éves papírokat októberben tudtuk a mostaninál alacsonyabb hozam mellett eladni.
Az éven túli kötvények esetében a háromévesek aukciós hozama 69 bázisponttal csökkent a júliusi utolsó jegyzéshez képest, míg az ötévesek 56 bázisponttal estek vissza. Mindkét esetben tavaly szeptemberben láttunk utoljára példát ennél alacsonyabb jegyzésre. Tízéves kötvényekből augusztusban csak egy aukciót tartott az ÁKK, melyen 28 bázisponttal alacsonyabb hozam alakult ki, mint a júliusi értékesítés alkalmával, ez egyéves mélypontnak felelt meg. A 15 éves kötvények speciális esetek, hiszen ritkán szerepelnek aukción, most szintén majdnem egyéves mélypontra esett az átlaghozamuk.
A másodpiacon is kismértékű hozamcsökkenés látszott, de főleg a rövidebb futamidők esetében az érződött, hogy már nincs igazán tér a további mérséklődésre, hó közben a három és a tizenkét hónapos kincstárjegyek piacán is inkább stagnálás mutatkozott.
Az év eleje óta a leggyakrabban mérőszámként használt tízéves másodpiaci hozam több mint 2,5 százalékkal csökkent, hiszen a január eleji 10 százalék körüli szintek után augusztus végén már csak 7,4 százalékon lehetett megvenni ezeket a kötvényeket. Hasonló mértékű, közel 3 százalékos hozamesés volt nyolc hónap alatt az ötéves kötvények piacán, míg a háromévesek jegyzése 2,7 százalékkal esett vissza idén.
A jelek szerint az alacsonyabb hozamok sem tántorítják el a külföldi befektetőket, hiszen augusztusban is szinte töretlenül nőtt a nemzetközi szereplők kezében lévő magyar kötvényállomány mértéke. Hó közben 4726 milliárd forint volt a csúcs, majd ez kicsit csökkent, így augusztus 28-án 4670 milliárd forintos állományt regisztrált az ÁKK.
Beke Károly
mfor.hu