308 forintnál is kevesebbet kell adni egy euróért késő délután, miután a forint árfolyama erőteljes emelkedésbe kezdett a Monetáris Tanács (MT) döntését követően. A jegybank kamatdöntő testülete ugyanis a 20 bázispontos vágást követően bejelentette, véget ért a 24 hónapja tartó kamatcsökkentési ciklus. Ez pedig azt jelenti, hogy a forint kamatelőnye például az euróval szemben nem csökken tovább, ami drágítja a forint elleni eladási pozíciók felvételét.
Hat óra magasságában egy euróért így 307,8, egy dollárért 228,6, egy svájci frankért pedig 253,3 forintot kell adni.
Az MT döntése egyelőre nem látszódott meg a forintos kötvények másodpiacán, hiszen a rövid referenciahozamok jelentősen csökkentek a délelőtti aukció hozamszakadása után. A 3 hónapos papírok referenciahozama 1,81, a 12 hónaposoké pedig 1,88 százalék volt, vagyis mind a kettő lényegesen alacsonyabb az immár 2,1 százalékos alapkamatnál. Ez pedig "normális" hozamgörbét feltételezve azt jelenti, hogy a rövidebb instrumentumok hozamának növekednie kell a közeljövőben. (Bár rövid távon a jegybanki kötvények augusztus eleji betétesítése bekavarhat.) Az éven túli papíroknál nem történt lényegi változás kedden a másodpiacon.
A pesti értéktőzsdén az elmúlt napokhoz hasonlóan nem volt igazán erős a forgalom, a 4,6 milliárdos adásvételt követően ugyanakkor a BUX 0,82 százalékkal emelkedni tudott. A legjobb teljesítményt a Telekom produkálta 2,5 százalékos erősödéssel (pedig neki a kamatcsökkenési ciklus lezárása elvileg nem jó hír), de jól szerepelt a Mol is 1,6 százalékos plusszal. Az OTP-nek mindössze 0,2, a Richternek pedig 0,1 százalékos felértékelődés jött össze. A tegnapi nap nyertese, a CIG Pannónia 2 százalékos mínusszal korrigált.
mfor.hu