Komoly, 2 százalék feletti visszaesést mutattak hétfőn reggel a vezető európai részvényindexek, a piaci szereplők még mindig a rossz vállalati eredmények miatt pesszimisták, egyelőre nem is várnak javulást a következő hónapokban. Amerikában szintén esnek a határidős kontraktusok, így a Wall Street is negatív nap elé néz.
A londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE 2,2 százalékkal esett vissza hétfőn délelőttre, míg a frankfurti DAX index ennél is nagyobbat, 2,53 százalékot bukott. A régiónkban sem sokkal jobb a helyzet: a varsói WIG 20 index 3,1 százalékkal állt pénteki értéke alatt, a prágai PX 50 pedig 1,64 százalékot veszített. Most lehet csak igazán értékelni a BUX minimális visszaesését.
A piacok főleg Obama szavaira reagáltak a hétfői eséssel, az amerikai elnök ugyanis a hétvégén egy interjúban arról beszélt, hogy jó néhány hónapig gyenge maradhat a gazdaság, mielőtt a fellendülés első jelei megjelennének. Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy a következő időszakban is gyenge vállalati eredményekre kell felkészülni.
A belga Delhaize Group, mely Amerikában a Food Lion étteremláncot működteti és a holland Royal Ahold NV, a Stop and Shop üzletlánc tulajdonosa annak köszönhetően esett vissza az átlagosnál jobban, hogy a JP Morgan leminősítette a két cég részvényeit. A Delhaize Group 4,4 százalékkal lett olcsóbb, míg a Royal Ahold 2,5 százalékot bukott.
A pesszimista európai hangulathoz hozzájárult az ázsiai piacok reggeli gyengülése is. A Hitachi 17 százalékot veszített értékéből Tokióban, miután a cég bejelentette, hogy rekordveszteséget vár idén. A Mizuho Financial 6,6 százalékkal lett olcsóbb, a második legnagyobb japán bank sorozatban a második negyedéves veszteségeiről számolt be.
A Rio Tinto 5,8 százalékot veszített értékéből a londoni tőzsdén, míg a Ryanair 6,6 százalékkal drágult azok után, hogy a cég bejelentette: idén várhatóan nyereséges lesz a költségek csökkentésének köszönhetően.