2p

Az elmúlt években megszoktuk Magyarországon, hogy mindig az eurózónánál magasabb kamatokat kellett biztosítanunk, aminek a fő oka az volt, hogy jelentős külföldi finanszírozásra szorultunk, és ennek a portfóliótőkének a bevonzása és itt tartása csak úgy volt lehetséges, ha jelentős prémiumot biztosítottunk nem csak nominálisan a külföldi hozamokhoz képest, de a reálhozamok szintjén is többet kellett kínálnunk, mint a hozzánk portfóliótőkét küldő pl. eurózónás magországokra jellemző érték.

2000 óta a magyar infláció átlagban 4,84% volt, az éves diszkontkincstárjegyek hozamszintje pedig 7,07%, míg Németországban 1,45% infláció és 2,30% hozam volt. A magyar realizált reálhozam 2,23% volt, a német 0,85%. Vajon lehet-e ebben változás?

Én azt gondolom, hogy igen. A magyar gazdaságban 2009 óta hatalmas változások zajlanak: a folyó fizetési mérleg többlete elképesztően magasra szökött, a lakossági devizahitelállomány leépült, csökken az állami devizaadósság is, sőt a külföldiek által tartott magyar, forintos állampapírok állománya is igen gyorsan apad: a legutolsó adat szerint 3600 milliárd forint az állomány, ez 1-2 éve a 4500-5000 milliárdos tartományban mozgott jellemzően. A magyar gazdaság a nagyon magas fizetési mérleg többletnek és EU-s támogatásoknak köszönhetően gyorsan építi le a külföldtől való függőséget, és ez azt jelenti, hogy realisztikus közelségbe került az is, hogy egyáltalán ne biztosítsunk hozamprémiumot az eurózónás értékekhez képest - mert nem lesz rá szükség.

Teljesen reális, hogy Magyarország a cseh útra lépjen, ami azt jelenti, hogy akár zéró rövid kamatok mellett is felértékelődési nyomás lehet a forinton. Ez persze azzal is járna, hogy a hosszabb magyar állampapírok hozamszintje is lejjebb csúszik. A cseh 10-éves hozam, amint a grafikonon is látszik ( //www.investing.com/rates-bonds/czech-republic-10-year-bond-yield) csak 0,4%, ami hajszálnyival van csak a német felett.

Elméletileg egy olyan periféria-országnak, amelynek nagyon nagy a fizetési mérleg többlete, olcsó a devizája, és leépül a külföldi befektetőktől való függősége, a hozamszintje alacsonyabb is lehet, mint a magországok hozamszintje. A jelenleg 3,2-3,3% körüli magyar 10-éves hozamokban ennek megfelelően akár még tág tér is lehet lefelé, a rövid oldalon pedig a negatív kamatszint sem elképzelhetetlen...

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!