Múlt pénteken közzétette a kormány a harmadik Matolcsy-csomagot. Sok meglepetést nem tartogat: durva adóemelések a vállalati szektornak, azon belül is az eddig is leginkább célzott vállalatoknak. Az összességében 850 milliárdosra tervezett csomag túlnyomó részét adóintézkedések adják. A gazdaságpolitika már csak számok teljesítésére fókuszál, a hiányt az Európai Bizottság módszerei szerint is 3 százalék alá szeretnék nyomni, hogy végleg kikerüljön a túlzott deficit eljárás alól hazánk, és így az egyetlen kártyát is kivegye Brüsszel kezéből, áll a Raiffeisen heti elemzésében. Nehezen tudjuk elhessegetni a gondolatot, hogy a nyomás enyhülésével az idei nyárhoz hasonló folyamat játszódhat le, azaz ismét fiskális kiengedést jelentenek be másnap.
Az előttünk lévő hét igazán különleges lesz a hazai makronaptárban: minden nap érkezik valami érdekes. Nyitásként kiskereskedelmi adatok lesznek - vélhetően továbbra is nyomott piacról fognak tanúskodni, amiben a kirívóan magas infláció jókora szerepet játszik. Szerdán beruházási adatok jönnek ki, ismét masszív mínuszra számítanak a Raiffeisen elemzői. A munkanélküliség (csütörtök) vélhetően emelkedett októberben. Az összkép tehát nagy valószínűséggel változatlan: a belgazdasági folyamatok gyengék, miközben a többnyire stagnáló külkereskedelem (péntek) továbbra is a legerősebb része a gazdaságnak.
Kedden ennek megfelelően ismét kamatot fog vágni a monetáris tanács, legalábbis a többséget adó négy külső tag érvrendszerét semmilyen szinten nem gyengítő információk kerültek nyilvánosságra az elmúlt hónap során, és a piacok is stabilak voltak. A lépésnek köszönhetően 6 százalékra fog csökkenni az alapkamat. Hogy lesz-e decemberben is további vágás, az még nem egyértelmű. Kérdéses, hogy a piaci viszonyok megengedik-e. Mindenesetre kamatcsökkentési ciklus van, ha egy-egy hónapra szünetelne is, a jövő évben továbbiak fogják követni, legjobb tippünk szerint legalább 5 százalékig szeretné a tanács vágni az irányadó kamatot, vélik a Raiffeisen elemzői.
Folytatódott a negatív hangulat a hazai tőzsdén. A BUX index letörte 18000-res szintjét, ahol az 50napos mozgóátlag (18054) is található, így a 17500-as gyenge támaszok után a 17000 pont lehet a végső megálló. A forgalom a három hete tartó csökkenésben egyre fogy. Az előző hét pénteken bejelentett új gazdasági csomag az OTP árfolyamára is hatással volt. A bankadó határozatlan ideig történő meghosszabbítása 4000 forint alá vitte az árfolyamot, ami így a 3800 forintnál találhat átmeneti megállóra. Ez alatt az 50 hetes mozgóátlag (3730) illetve a 3500 forint jöhet szóba. Az érdeklődés az OTP papírok iránt négy hete folyamatosan erősödik, de még így sem sikerült a negyedéves forgalmi átlagot elérni.
A Mol kifejezetten mozgalmas hetet tudhat maga mögött, de sajnos a hírek mind negatívak voltak a cégre nézve. A vállalat magasabb Robin Hood adót kap (11% helyett 15,5%), és a volt horvát miniszterelnök vesztegetési perében a Molt is megnevezték. A hét vége felé kiderül, hogy csak abban az esetben tudja beruházásai mértékével csökkenteni az adóalapját, amennyiben azok a beruházások jelentős munkahelyteremtéssel járnak együtt. Az energiaipar beruházási tevékenysége általában nem ilyen. Ezért minősítettük le a papírt tartásra 19800 forintos célár mellett. A forgalom kiemelkedő volt a héten az eseményeknek köszönhetően. Támaszt a 17250 nyújt (ez volt az ellenállás a nyári hónapokban), ami alatt a 17000/16800 forint következik. Felfelé az 50 hetes mozgóátlag (19877) az akadály.
A Magyar Telekom részvényei áttörve a 400 forintos erőteljes támaszokat történelmi mélypontjai felé vette az irány, mivel az új kormánycsomagban jelentős többletterhet rónak a közművekre, köztük a telefontársaságokra is. A forgalom négy hetes mélypontra estek. Támasz a 391 forint, míg ellenállás a 400 forint.
A Richter még mindig nem tudta kiheverni, hogy kiesett az MSCI indexekből. A papír hiába érte el a 200 hetes mozgóátlagát (38165) a hét közepére, péntekre nyitószintek alá esett. Így a nyárról már jól ismert 37500-36000 forintos sáv foglalhatja magát az elkövetkezendő időszak kereskedési tevékenységét. A magyar piac két hét alatt alulteljesítővé vált köszönhetően az újabb megszorító bejelentéseknek. Korábban már láthattuk, hogy milyen nehézkesen vált át pozitívba a hazai befektetői hangulat. Most is erre kell számítani.
Ahogy arról pénteken részletesen beszámoltunk, az esti órákban az S&P az eddigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re rontotta a magyar hazai és külső államadósság besorolását. Ez a hét első felében további eladói nyomást okozhat a magyar részvénypiacon.
mfor.hu